Spadne srážek jako za celé léto. Středomořská cyklóna u nás zůstane několik dní, vysvětluje meteorolog Müller
Zejména nad východem republiky visí extrémní nebezpečí povodní. Vydatné deště pustí až několik set milimetrů srážek za několik dní – množství, které obvykle spadne za celé léto. Kalamita bude výsledkem mj. neobvyklého proudění vzduchu z Islandu. „Právě po tomto rozhraní studeného vzduchu pak bude ze Středomoří přijíždět tzv. středomořská cyklóna, které se ovšem nebude od nás chtít, bude zůstávat těsně východně od nás,“ popisuje meteorolog Miroslav Müller z Akademie věd.
„My jsme zvyklí, že tlaková níže bývá někde na sever od nás, tlaková výše na jih od nás a tudíž u nás proudí vítr zhruba od západu. Během tohoto týdne ale dochází k zatečení studeného vzduchu od prostoru Islandu do celé západní Evropy, potažmo dokonce do jihozápadní Evropy, do západního Středomoří. Ostatně srážky, které zrovna teď pozorujeme v ČR, jsou právě spojené s postupem studeného vzduchu, který míří hlavně na jih od nás, my jsme jakoby po straně toho studeného vzduchu,“ nastiňuje Miroslav Müller z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.
Čtěte také
Situaci přirovnává k povodním z roku 1997. Zatímco povodně v roce 2002 přišly ve dvou vlnách, nyní přichází jedna delší.
„Naštěstí v tuto chvíli mluvíme pouze o jedné události. Na druhou stranu má být delší, takže z tohoto hlediska spíš připomíná situaci z roku 1997, kdy šlo také o jednu srážkovou událost, cyklóna ovšem setrvávala asi čtyři dny bez hnutí východně od nás,“ připomíná meteorolog.
Nabádá proto k vyklízení sklepů a čekání na zprávy. „Lidé, kteří žijí v záplavových oblastech, kde je to doloženo pomocí povodňových map nebo značkami velkých vod, vědí, že historicky tam nějaká povodeň byla. Je potřeba, aby především situaci bedlivě sledovali,“ říká Müller.
Související
-
Řada nemovitostí je kvůli inflaci podpojištěna, upozorňuje odbornice. Jak hlásit škody po povodni?
Škody napáchané vodou nafoťte. Cennější věci, větší elektroniku, uložte venku pro likvidátora, aby je mohl prohlédnout, radí Lenka Slabejová z České asociace pojišťoven.
-
Taťána Míková: Rychlé oteplení, rychlé ochlazení. Trendem posledních let jsou překotné změny počasí
Máme se připravit na zimy bez sněhu? Je letošní extrémně teplý začátek roku pouhým výkyvem? Co ho způsobilo a jaký dopad může mít na přírodu?
-
Potřebujeme týden méně vydatného deště, aby se voda dostala i do hlubších vrstev, říká odborník
Česko trápí sucho a nedostatek vody. Některé regiony už zakázaly odběr vody z potoků a řek, další místa budou zřejmě přibývat. Půdní sucho monitoruje projekt Intersucho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.