Stěny kostela v Dřítči mají nevšední výzdobu. Biblický Noe stojí vedle vojáka se samopalem
Kostel v Dříteči na Pardubicku na první pohled působí jako obyčejný svatostánek. Takový, který má svou historii, ale klidně byste si ho mohli splést s jakýmkoli jiným kostelem. S jeho interiérem je to ale docela jinak. Když vejdete do kostela svatého Petra a Pavla v Dříteči, doslova užasnete. Uvnitř vás totiž na stěnách čeká novodobé umění. Fresky z 60. let minulého století.
Kostel svatého Petra a Pavla v Dřítči pochází z poloviny 14. století. Ovšem nejzajímavější na něm není jeho gotický sloh, ale interiérové novodobé umění. Fresky pardubického umělce Vojmíra Vokolka. Jsou na nich třeba Adam a Eva v halenách a vedle stavitele slavné archy Noa novodobí vojáci.
Dnešní podoba kostela v Dřítči u Pardubic je částečně původní gotická, částečně barokní. Ze 14. století pochází třeba presbytář s gotickými okny a svatostánkem, který je zaklenutý klasickou křížovou klenbou. Z nejstarší doby zůstala také sakristie. Zbytek, tedy především hlavní loď kostela, je barokní. A právě v té je to, co dodnes rozděluje farníky i návštěvníky kostela. Jedni to považují za naprostý unikát, druzí tvrdí, že něco takového do kostela nepatří. Jsou to fresky z roku 1965.
Vokolkovy fresky jsou světový unikát
Jejich autorem je pardubický umělec, sochař, malíř, grafik a básník Vojmír Vokolek, jeden ze tří bratrů slavné umělecké a tiskařské rodiny Vokolků z Pardubic. Ti poté, co jim po znárodnění sebrali veškerý majetek, zůstali v nemilosti. A tak je vůbec s podivem, že se Vojmírovi, který byl také údajně anarchisticky smýšlející rebel, podařilo přesvědčit tehdejší vládnoucí garnituru, že vyzdobí svatostánky svými pracemi.
Začal s tím v roce 1958 a podařilo se mu svými freskami vymalovat deset kostelů na východě Čech. Ne všude se ale jeho dílo dochovalo, anebo přinejmenším ne v tak dobrém stavu jako v Dřítči. A právě tam se můžete od místních dozvědět, že musel udělat určité ústupky, aby mohl svou práci realizovat. Možná proto se na freskách vedle klasických biblických témat objevují vyobrazení související s “hesly” minulého režimu typu boj za mír.
Hlavní freska kostela sv. Petra a Pavla v Dřítči zobrazuje Noa a jeho syny při stavbě Archy. Velmi zvláště pak působí kolem nich stojící lidé různých ras ve spíše novodobém oblečení a hlavně vojáci v současných přilbách se samopaly. Nezvykle civilně vypadá i výjev na protější straně kostela, kde je Adam a Eva v ráji a Panna Marie s děťátkem. A i když fresky v dřítečském kostela určitě vzbuzují vášně a diskuze, je třeba uznat, že se jedná o něco výjimečného, co nemá nikde jinde ve světě obdoby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://strednicechy.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.