Stopy druhé světové války lze najít i 80 let po jejím ukončení. Kovové části uniforem objevili na Mladoboleslavsku
O jednom z lesů v Pojizeří se ví, že v něm na konci 2. světové války tábořila Rudá armáda. Prošli jsme se tam s Martinem Dobešem, spolupracovníkem mladoboleslavského muzea a Filipem Krásným, archeologem Muzea Mladoboleslavska.
Jsou tu různé terénní nerovnosti, bývalé zákopy, lze najít předměty. Kovové součásti vojenských uniforem, odznaky, přezky, ale i drobnou munici. „Například pistolové náboje, podle kterých můžeme mapovat rozložení vojska,“ vysvětluje Martin Dobeš. „Primárním cílem archeologů nejsou pozůstatky z 20. století,“ upřesňuje Filip Krásný, „i tak je to velice zajímavé téma. Vojenské tábory se dají zkoumat archeologickými metodami a tady na Mladoboleslavsku se v několika případech překrývají s klasickými archeologickými lokalitami. I proto nás zajímají poznatky amatérských hledačů nebo badatelů.“
Nalezené předměty se stávají součástí muzejních sbírek. Často jsou však ještě důležitější nálezové okolnosti: ve které části lesa, bývalého tábora, se předměty najdou, v jaké jsou pozici, kde jich je více, které se nacházejí v bývalých objektech.
„Dalo by se říct, že některé z těch nálezů mohou změnit učebnice. A je důležité, aby se ty předměty, poznatky a souvislosti dostali do paměti našeho národa a nepřišly jsme o ně. To znamená, že kdykoliv se někde něco objeví, tak je záhodno minimálně upozornit muzeum, aby se ty poznatky neztratily,“ dodává Martin Dobeš.
S jedním z míst v Pojizeří souvisí i příběh Boriska. Byl to sirotek, dítě fronty, jak se říkalo, a doputoval sem s Rudou armádou. Přátelil se s místními dětmi. Ty ho po válce vyhledaly a dlouho si pak společně dopisovali.
Chlapcův příběh popisuje film Borisek, malý seržant, který vznikl v roce 1975 k 30. výročí osvobození v koprodukci ČSSR-SSSR a o 3 roky později vyšla kniha Borisek autorů Aloise Havla a Zdeňka Třešňáka, obohacená o fotografie z filmu.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.