Středočechům chybí na likvidaci následků povodní přes 70 milionů

3. únor 2003

Na úhradu prací, které bylo nutné provést v době srpnových povodní a bezprostředně po nich, chybí středočeským obcím přes 70 milionů korun. Na záchranné a likvidační činnosti požadovaly téměř 190 milionů korun. Ze státního rozpočtu přišlo přes 95 milionu. Likvidaci odpadků po povodních kryl kraj svými 24 miliony.

Náklady a výdaje spojené se záplavami shrnula pracovní skupina pro obnovu území po povodních při úřadu kraje k 22. lednu. Z materiálu vyplývá, že region už dostal od ministerstva pro místní rozvoj většinu peněz, které požadoval na obnovu bytového fondu. Kraj podal ministerstvu čtyři žádosti v úhrnné hodnotě téměř 366 milionů korun. Dosud obdržel a žadatelům vyplatil téměř 300 milionů, zbytek má dostat.

Kraj do poloviny ledna vyřídil 364 žádostí o nevratný státní příspěvek 150.000 korun. Je určen lidem, kteří při povodních přišli o byt. Žádosti lze podat do konce dubna. Kraj předpokládá, že vyřídí ještě 180 žádostí. Takto postiženým lidem kraj přispívá ještě částkou 35.000 korun. Středočeši podali 48 žádostí o příspěvky z fondů EU v celkové výši 264 milionů korun. Uspěli se 16 projekty v hodnotě přes 77 milionů.

Kraj ze svého rozpočtu vyčlenil na likvidaci škod téměř 110 milionů korun. Krajská rada už drtivou většinu uvolnila, zbytek převede do povodňové rezervy letošního roku. Na povodňové sbírce Středočeského kraje, která skončila k 31. prosinci, se shromáždilo téměř 66 milionů korun. Dosud bylo vyčerpáno 61 milionů. Obnově území pomohla i humanitární pomoc ve výši přes 11 milionů korun. Poskytl ji především německý Červený kříž a občanské sdružení Člověk v tísni.

Spustit audio