Studená sprcha není pro každého, zkuste raději metodu ledového kyblíku, doporučuje biohacker a instruktor chladové terapie
„Potřeboval jsem nutně dostat svůj duševní stav do lepší kondice. Chlad se stal mým nejlepším přítelem a vzpruhou. Nemohl mě celkově vyléčit, ale dělal pro mě neocenitelnou službu – držel mě nad vodou a pomáhal mi fungovat,“ píše ve své knize Chladová terapie Libor Mattuš, zkušený biohacker a instruktor chladové terapie. Jaké benefity vám může do života přinést chlad?
Mattuš se zabývá biohackingem, který představuje různé metody a cesty k tomu, jak se lépe cítit a fungovat.
Čtěte také
„Může to být třeba to, že si po ránu zacvičíte jógu nebo nějaký silový trénink, když potřebujete povzbudit, dáte si nějaký stimulant – zelený čaj nebo třeba kafe. A stejně tak mezi biohacky patří i různé psychohygienické rituály.“
Součástí biohackingu je právě i chladová terapie. „Chlad má jednu velkou výhodu, je to tzv. biologická metoda, to znamená, že pracuje s tělem, s nějakou biochemií nebo neurochemií. Takže i ve stavu, kdy nás zaplaví smutek, který se nedá nějak racionálně rozptýlit, tak nám biologická metoda pomáhá ten pocit alespoň na chvíli rozptýlit.“
„Po rozchodu s přítelkyní mi praxe ukázala, že se v temném období potřebuju minimálně jednou denně vystavit poměrně intenzivní dávce chladu, abych dokázal nějakým způsobem fungovat, abych zahnal ty černé myšlenky a získal endorfin,“ popisuje svou cestu k chladové terapii.
Nemá to být extrémní výzva
Na začátku seznamování s chladovou praxí nepotřebujete mít doma žádnou specifickou výbavu, stačí vám tzv. metoda ledového kyblíku.
„V mrazáku si vyrobíme led, ten pak vyndáme, omyjeme horkou vodou, aby se ta ledová kostka pustila plastové nádoby, rozbijeme paličkou na maso na menší kousky a ty kousky si nasypeme do nějakého malého vědra se studenou vodou.“
Čtěte také
„Ten led se tam začne rozpouštět a vyprodukuje velmi studenou vodu, do které můžete namočit jenom ruce po zápěstí a nohy po kotníky, což je velmi dobrá stimulace celého organismu, která vás skvěle připravuje, dává tělu velmi cenné impulsy, aniž byste se museli tím chladem trápit,“ popisuje.
Konce končetin totiž mají společně s obličejem největší koncentraci nervů, ty naslouchají určitému stimulu, a vysílají tak signály do zbytku těla.
„Hned po použití těchto ledových kyblíků se tak cítíte jinak, protože ta stimulace je intenzivní. Mnohem intenzivnější než třeba studená sprcha.“
Mattuš zdůrazňuje, že právě studená sprcha na celé tělo nemusí být vždy ideální, protože je pro mnoho lidí velmi nepříjemná.
„Nemá to totiž být extrémní výzva, ač si to hodně lidí myslí. Protože míra přemáhání musí být adekvátní tomu, aby se vám chtělo to dělat znovu,“ dodává
Jaký je rozdíl mezi otužováním a chladovou terapií? Poslechněte si celé Hovory ze série Buďte v klidu v audiozáznamu.
Související
-
Rada psycholožky proti vyhoření: Naplánujte si během dne několik mikropauz
„Kdybychom s touto reakcí nepracovali, tak jak rychle přijde i odejde. Ale můžeme se dostat do začarovaného kruhu,“ popisuje psycholožka Tereza Hrušková.
-
Otužování je gymnastika pro cévy. Stačí si vzít o vrstvu méně a vystoupit z komfortu, radí lékařka
Změny teplot představují zátěž pro naše srdce a cévy. Podle kardiologů ale právě změnami teplot můžeme cévní systém natrénovat, aby je lépe snášel.
-
Otužováním jsem změnil rovnici chlad – nepříjemnost – nemoc, tvrdí lektor Wim Hofovy metody Chomát
Lektor otužování Jakub Chomát se denně sprchuje studenou vodou zhruba minutu až čtyři minuty. „Nehoním čas, nedělám to na výkon, ale na pocit,“ vysvětluje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.