Svátek Šavuot
Padesátý den po začátku svátku Pesach slaví Židé další významnou náboženskou slavnost, svátek Šavuot. Toto hebrejské slovo doslova znamená „týdny“, protože oba svátky oddělené obdobím sedmi týdnů, spolu vnitřně hluboce souvisejí. Svátek Pesach, připomínající osvobození z egyptského otroctví, je svátkem svobody fyzické. Lidská svoboda je však úplná jen tehdy, je-li i svobodou ducha. Tu v židovské tradici přináší po sedmitýdenním putování z Egypta darování Tóry – Božího učení – na hoře Sinaj. Slovo Tóra znamená „návod“, „pokyn“ „nauka“ a jako Boží slovo představuje věroučný základ judaismu. Tóra je během jednoho roku přečtena v synagóze při šabatových bohoslužbách, komentáře k ní představují nejvlastnější rys židovské náboženské tradice. A s odkazem na Tóru se můžeme setkat i v židovských modlitbách. Dokládá to následující výběr. Překlad z hebrejštiny pořídil vrchní pražský a zemský rabín Efraim Karol Sidon.
V Talmudu, traktátu Šabat, čteme: „Plody následujících příkazů člověk požívá v tomto světě a zakládá si jejich plněním jmění ve světě příchozím. Jsou to: úcta k otci a k matce. Dobročinnost. Včasný příchod do studovny ráno a večer. Pohostinnost. Návštěva nemocných. Uvádění nevěsty. Doprovod zesnulých. Vmyšlení se do modlitby a usmiřování člověka s jeho přítelem. Studium Tóry však vyvažuje všechny.
Moše nám přikázal Tóru za dědictví Jákobovy obce. Bude-li Tóra mou oporou, Bůh bude mi ku pomoci.
Hospodinova Tóra je dokonalá, duši k obrácení přivádí. Svědectví Boží je věrohodné, hlupáka moudrým učiní. Nařízení Hospodina jsou přímočará, obšťastňují srdce, příkaz Hospodina je jasný, projasňuje zrak.
A dej, Hospodine, ať jsou slova tvé Tóry v našich ústech a v ústech tvého lidu, domu Izraele, příjemná a my a naši potomci a potomstvo tvého lidu, dům Izraele, všichni poznáme tvé jméno a učíme se Tóře pro ni samu. Buď požehnán, Hospodine, jenž svůj lid Izrael učí Tóře!
Otče náš, otče soucitu, jenž sám soucit má, měj s námi soucit a dej našemu srdci, aby chápalo a rozumělo, abychom dokázali naslouchat, učit se a vyučovat, zachovávat a s láskou vykonávat všechna slova učení tvé Tóry! Svou Tórou projasni náš zrak, ať naše srdce přilne k tvým příkazům.
Tóra je stromem života těm, které posiluje, blažený, komu je oporou! Její cesty jsou příjemné a všechny její stezky jsou mír.
Buď požehnán náš Bůh, jenž nás stvořil ke své cti a dal nám Tóru pravdy a základ věčného života! Ať otevře naše srdce svou Tórou a vloží do našich srdcí svou lásku a bázeň, abychom konali jeho vůli a sloužili mu celým srdcem, abychom se nesnažili naprázdno a nerodili se k zděšení.
Věčnou láskou jsi, Bože, dům Izraele, svůj lid miloval, Tóře, příkazům, zákonům a soudům jsi nás učil. A proto, Hospodine, Bože náš, uléhajíce a vstávajíce rozmlouváme o tvých zákonech a budeme se ze slov tvé Tóry těšit navěky a věčně. Vždyť ta jsou naším životem a prodloužením našich dnů, budeme se jimi řídit ve dne v noci a tvá láska nás navěky neopustí!
V naprosté věrnosti věřím, že celá Tóra, nacházející se dnes v našich rukách, je identická s tou, jež byla dána našemu učiteli Mošemu, mír s ním. Hojný mír těm, kdo milují tvou Tóru, o nic neklopýtnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.