Toulovcovy maštale na Chrudimsku nesou jméno po českém Robinu Hoodovi
Bylo, nebylo… Pozvánka do Toulovcových maštalí se jinak než pohádkově začít nedá. Bájí a pověstí o rytíři Toulovci koluje celá řada. Skalní město u Proseče na Chrudimsku měl využívat jako tajný úkryt. Právě odtud podnikat loupeživé nájezdy na Moravu, kde dobýval sídla velmožů, nebo přepadal bohaté kupce. K místním se však choval nezvykle dobře, byl štědrý a pomáhal trpícím a nemocným lidem.
Spíše než lapka by ale Toulovcovi slušelo dnešní označení obchodník. Podle historických listin Vavřinec Toulovec z Třemošné žil na počátku 15. století v Litomyšli. Obchodoval s biskupstvím a byl velmi zdatným ekonomem a „šéfem“ vlastní firmy.
Pohádkový nádech si ale kraj na pomezí chrudimského a svitavského okresu zachoval doposud. Přírodní rezervace Maštale byla vyhlášena v roce 1993 a má rozlohu 1083,6 hektarů. Najdete ji asi 13 km jihozápadně od města Litomyšle, mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady.
Dělí se na Toulovcovy a Městské maštale. Hlavní osu území tvoří horní tok říčky Novohradky s řadou drobných přítoků. Voda a vítr tady vykouzlily stovky nejrůznějších útvarů – věží, výčnělků, pilířů – se jmény romantickými (Liščí doupě, Hrad) i prozaickými (Sklep, Ložnice, Kuchyně).
Při návštěvě pískovcového bludiště musí turista počítat s tím, že se trochu zadýchá. Rozdíl mezi nejvyšším místem na jihu (Posekanec - 554 metrů nad mořem) a nejnižším na severu (řečiště Novohradky u Polanky) je téměř 200 metrů. Pro trénovaného návštěvníka bude jistě hračka vyšplhat i na některou ze tří rozhleden, které se tam nachází.
Toulovcovy maštale patří k nejkrásnějším zákoutím Pardubického kraje. Rezervace ukrývá vzácné a chráněné rostliny i živočichy (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy). Nabízí ale také hustou síť cyklostezek, pro nenáročné i zkušené cyklisty. Ti by určitě neměli vynechat ani muzeum cyklistiky v českém Versailles – zámku v Nových Hradech. Na vydýchání je ideální i muzeum dýmek v Proseči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak Filip Turek měnil své verze rychlé jízdy na dálnici. Přiznal, že snímek mohl vzniknout v Česku
-
Koalice sklízí třešničky z dortu, ale sama s projekty nepřichází, kritizuje vedení Prahy Scheinherr
-
Válka už mohla dávno skončit, kdyby sankce zesílily. Rusko je pod ekonomickým tlakem, tvrdí analytik
-
Hokejisté Brna přestříleli Pardubice 7:4. Kometa srovnala finálovou sérii s Dynamem na 2:2 na zápasy