Tragédie v rodině mě poznamenala, o účincích dřevokazných hub jsem přesvědčený, říká Daniel Fiala

23. září 2024

Na počátku příběhu Daniela Fialy stojí tragédie v rodině. Ta ho přivedla k alternativní medicíně. V Číně objevil účinek dřevokazných hub.

Daniel Fiala má technické vzdělání. „Věnoval jsem se led osvětlení, dělali jsme osvětlení třeba ve školách. Život mi ale převrátila smrt sestry v roce 2019, která zemřela na rakovinu. A o dva roky později lékaři našli nádor na prostatě i tátovi. Hodně nás to poznamenalo a o životě jsem začal přemýšlet jinak.“

Úvahy ho dovedly až k jednomu Slovákovi. „Ten měl zase jiný příběh, ale vyléčil se pomocí dřevokazných hub. To jsou takové ty choroše, co rostou na stromech. Já do té doby znal jenom hříbky. A v životě by mě nenapadlo, že choroše mají takové léčivé účinky.“

Houby si obstarává z Číny

V České republice jsou dřevokazné houby brány jako doplněk stravy, v Číně jako lék. „Alternativou se tam zabývají už přes 4000 let, tak jsem tam přiletěl a začal obcházet fabriky, které vyrábějí extrakty z choroše. Ta technologie není zase tak jednoduchá, ale tam to umí dokonale.“

Extrakty si přivezl a jako konzervant používá med. „Funguje perfektně jako transportní médium pro naše tělo. Pokud se nekontaminuje, nepodléhá expiraci,“ vysvětluje výhody medu.

Betaglukany nastartují imunitu

Hlavní látkou pro naše zdraví jsou betaglukany, které jsou obsažené v buněčných stěnách dřevokazných hub. „Tyto látky potřebuje naše imunita, aby fungovala. Látky imunitního systému se jmenují makrofágy a ty betaglukany je aktivují. Jsou tu ještě NK buňky, to je část bílých krvinek a my říkáme, že to je taková první obranná linie našeho těla. Pokud tělo napadl nějaký patogen, tak právě tyto látky s tím bojují. Takže čím člověk má vyšší imunitu, tím lépe zvládne různé onemocnění.“

Alex Mynářová a Daniel Fiala

Účinek hub se také liší podle toho, kde rostou a jak dlouho a u každého druhu je to individuální. „Číňani tohle perfektně znají, mají 172 druhů hub, já jich sem dovezl sedm. U nás je známá hlíva, reishi nebo cordyceps. Ten třeba roste jen v Tibetu.“

Lidé se k alternativní medicíně obrací většinou až v případě, kdy už nezabírá žádná jiná léčba. „Prevence je podceňovaná. Tyto houby se přitom dají brát dlouhodobě. Lékaři o tom moc rádi neslyší,“ přiznává Daniel Fiala. „V Číně je ale běžné, že spolu západní i východní medicína kooperují. Je to samozřejmě i o celkovém nastavení mysli. Člověk musí chtít a přizpůsobit tomu i životní styl, začít se hýbat, změnit životosprávu. Může to být jedna z cest nebo jedna z mnoha cest. Pokud to už vzdal, tak mu nic nepomůže.“

Můžeme tyto houby najít u nás? Mají vedlejší účinky? Co obnáší proces, aby se z houby dostal žádaný extrakt? Funguje i na zvířata? Daniel Fiala se věnuje i bylinkám – jaké by doporučil na celkovou očistu těla? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.