Truhlářství Stará Krása znovu oživuje tradiční stylový nábytek z celé Evropy
Vyrobit nový kvalitní dřevěný nábytek je umění. Obzvláště, pokud dodržujete tradiční technologii výroby a dokážete vytvořit stylový kus nábytku, kterému vtisknete patinu. Stanislav Švamberg si původně plánoval život v oblasti sportu. Osud ale chtěl, aby se nakonec stal truhlářem. Ví, že staré věci mají svou krásu a duši. Své truhlářství proto nazval Stará Krása.
Stanislav Švamberg byl původně profesionálním fotbalistou s velmi slibnou kariérou. Kvůli zranění ale musel hledat nové pracovní uplatnění. Vsadil na to, co měl rád a neváhal do své nové životní cesty investovat čas, studium i finance. Vyrůstal na statku, miloval dřevo a také starý nábytek, který ho v dětství obklopoval.
Vystudoval management, ale chtěl se věnovat práci se dřevem a vytvářet stylový nábytek tradičním způsobem tak, jak se v různých částech Evropy po staletí vyráběl. Zaplatil si proto certifikované kurzy ve Francii i v Anglii a své vlastní truhlářství nazval velmi výstižně – Stará Krása.
Starožitnost? Nikoliv! Nová skříň s nádechem patiny
Vyučit se mistrem truhlářem v zahraničí bylo náročné, především z jazykového hlediska. Stanislav Švamberg se ale naučil staré tradiční techniky politury, práci s křídovými barvami i to, jak novému nábytku přirozeně vdechnout patinu. A především se zdokonalil v tradičním stylu nábytku z francouzské Provence, Anglie nebo ze slunné Itálie.
Založení firmy bylo však pouze začátkem. Bylo nutné k sobě také najít spolehlivé a šikovné kolegy, a to se podařilo. Dnes společně vyrábí na zakázku doslova nábytek všeho druhu - od stolků pod televizi a různé poličky, po skříně, postele, truhly, sedací soupravy aj. To vše v nejrůznějším stylu - Retro, Country, Vintage, Provance, Antique, Masiv, styl Rustikální, Industiální, Křídový, Selský, Sudový… aj. Své místo tu mají i menší dekorace ze dřeva, které dokáží proteplit domov.
Manažerské znalosti, šikovnost i láska k historii
Základem úspěchu ale byla nejen houževnatost Stanislava Švamberga, ale také jeho velký tvůrčí talent a představivost. Neustále něco vymýšlí, kreslí návrhy a především rád sbírá inspirace na cestách po Evropě.
Některé vyřazené stylové kousky dokonce opravuje a dává jim nový život. Záleží na tom, jaké originální kousky na svých cestách objeví. U něj v dílně najdete například originální stylovou lavičku z Provence, ke které vyrábí nové područky, aby mohla být opět funkční a přinášet potěšení z pohodlného posezení.
Speciální kapitolou je nábytek vyráběný ze starých dubových sudů na víno. Tady pan Švamberg doslova rozehraje svůj tvůrčí talent. Po očištění a opracování starého dřeva z částí sudu vytvoří například pohodlné křeslo nebo pevný stůl. Stará krása má zkrátka duši a tu se snaží svým výrobkům ve své stejnojmenné dílně vdechnout.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.