U Mrtole na Plzeňsku stojí 500 let stará lípa. Přežila požár i snahu o pokácení
Památný strom Lípa u Mrtole na jihu Plzeňska pamatuje opravdu hodně. Její věk se odhaduje na 500 let. Podle jedné z pověstí se tu dodnes objevují duchové v 15. století zákeřně zavražděných rytířů. Lípa má dutý, zvrásněný a dokonce i průchozí kmen.
Hned na první pohled poznáte, že si za několik století svého života prožila své. Navzdory tomu, že byla v minulosti téměř pokácená, že má ohněm vypálený kmen, jednou téměř shořela, dává její koruna najevo, že tady u Mrtole chce a bude růst dál.
Možná právě zkoušení osudem lípě u Mrtole zajistilo už pětisetletý život. Velká pohroma ji potkala například v roce 1875. Tehdejší lesní poručí chtěl ohněm vypudit v dutém kmenu usídlenou kunu. Lípa ale vzplála. Než stačili lidé přivézt vodu z panského dvora ve Snopoušovech a oheň uhasit, vyhořel vnitřek stromu až po část koruny. Strom na požár zareagoval zhouževnatěním a zvrásněním kmene.
Od té doby má lípa celou řadu dodnes nezahojených otvorů a není ani příliš vysoká. Její dlouhověkost poznáte podle opravdu mohutného kmene. Podle posledního měření v roce 2002 je jeho obvod téměř čtyři metry. Na kmeni byly ještě počátkem minulého století patrné obří výrůstky, připomínají zvířecí hlavy – kravskou, bůvolí a koňskou. Dnes je z nich nejzachovalejší kravská hlava.
Co je to vlastně Mrtol?
Lípu najdete nedaleko osady zvláštního jména Mrtol. Na konci 18. století byla v této oblasti jen ladem ležící, neudržovaná pole. Výraz „nechat pole ladem“ se tehdy vyjadřoval termínem „nechat ležet mrtvě“. A takovým zemědělsky nevyužívaným územím se říkalo mrtol. Tak podle místních kronik vzniklo a dodnes se zachovalo jméno osady. To všechno by památná lípa mohla povědět, jen kdyby uměla mluvit.
Naštěstí existují kroniky, do kterých kronikáři po staletí zapisovali významné události. A v jedné z nich zmiňují občas i Lípu u Mrtole. Pravděpodobně kdysi označovala hranici pozemků hrabství Schönbornů a Waldsteinů.
Na počátku 15. století žil na nedaleké Nebílovské tvrzi rytíř jménem Strachboj. Byl velice loupeživý a zlý a se sousedy byl neustále v nepřátelství a šarvátkách. Největším nepřítelem Strachboje byl vladyka Štrubina ze Snapoušov. Strachboje se nebál a dokonce na něj i útočil. Jednoho dne naplánoval Štrubina útok přímo na jeho Nebílovské panství. Jeho plán ale Strachbojovi prozradila jedna Štrubinova služebná, rodačka z Nebílov.
Při lsti nebílovských, u tehdy ještě malé lípy u Mrtole, zaútočili na Štrubinovu výpravu a odehrálo se tu strašné krveprolití. Od těch dob se tu prý někteří tehdy zavraždění rytíři v noci zjevují jako duchové. I to prý zažila lípa u Mrtole na jihu Plzeňska. Dostanete se k ní nejlépe po žluté turistické značce, která vede po historické cestě ze Snopoušov do Netunic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
‚Prosili jsme o vodu i o jídlo.‘ Rukojmí Hamásu zažili peklo, stovka z nich se rok po útoku stále pohřešuje
-
Upozornila na údajné kupčení s vízy a přišla o práci. Nyní se diplomatka Chaloupková brání další žalobou
-
Nikoho nezajímají. Rusko si zbídačené Súdánce kupuje za misku jídla, tvrdí afrikanistka