U zámku v Dobříši se můžete projít francouzskou zahradou i anglickým parkem

24. září 2014
Česko – země neznámá

Rokokový zámek Dobříš ve středních Čechách láká nejen svou jedinečnou architekturou a galerií, ve které můžete každou chvíli navštívit zajímavou výstavu, ale po celý rok i jednou z nejkrásnějších zámeckých zahrad.

Francouzská zahrada o velikosti přibližně dva hektary leží v těsné blízkosti zámku. Při procházce v ní narazíte na precizní práci zahradníka a také na nevšední bludiště z habrových stromů či na zámeckou fontánu z druhé poloviny 18. století, která je v noci krásně osvětlená.

Anglický park se rozkládá na zhruba třiceti hektarech. Najdete v něm spoustu vyhlídkových míst, umělé jeskyně a dokonce i čertův most opředený mnoha pověstmi. Součástí areálu je i velký rybník, ve kterém údajně sídlí dobříšští vodníci.

Zámecký park Dobříš

A zastavit se můžete také v malé zámecké zoo pro handicapovaná zvířata. Největší raritou na Dobříši je ovšem jelenec běloocasý, který žije v zámecké oboře. Jedná se o vzácná zvířata, která na zámek přivezla přibližně před 160 lety rodina Colloredo-Mansfeldů ze severní Ameriky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.