V archeoskanzenu v Březně u Loun můžete plout proti proudu času
Síť archeoskanzenů a archeoparků je u nás poměrně slušně rozvinutá, po celém Česku jich můžete navštívit celkem patnáct. Prvním archeoskanzenem u nás byl ten v Březně u Loun na severu Čech. Po rozsáhlém archeologickém průzkumu se tam zrodilo experimentální pracoviště, ve kterém vědci a nadšenci v čele s archeoložkou Ivanou Pleinerovou dávnými technikami a za pomoci starých nástrojů vybudovali několik replik původních staveb – od nejstarší z doby kamenné, přes germánskou, až po slovanské obydlí stavěné, tzv. drážkovou metodou.
To vás překvapí svou sofistikovaností. Je orientováno tak, aby nejmenší stěna čelila severním větrům, lichoběžníkově se rozšiřuje a jeho jižní strana pak díky hliněné mazanici s nasekanou slámou akumuluje nejvíc tepla. Střechu tvoří dřevěná konstrukce svázaná provazy z přírodních materiálů nebo řemínky z kůží, jako krytina slouží rákosové došky.
Uvnitř si návštěvníci mohou prohlédnout nástroje dané doby, koše pletené z proutí a další předměty. Zajímá vás, jak mohli dnešní archeologové vědět něco o výšce a dalších parametrech stavby? Hodně se podle nich dá odvodit z velikosti kůlových jam, dá se propočítat jejich výška i nosnost, dobře se dá prý určit i místo ohniště.
Experimentální archeologie je poměrně nový obor, který praktickými pokusy zkoumá to, jak lidé kdysi stavěli domy, pěstovali plodiny a vyráběli si nástroje. V Březně se kromě stavění příbytků zkoušelo třeba i vypalování keramiky či funkce obilných jam, kde byly zásoby zrní určené k jídlu a následnému setí.
Vyhloubená jáma byla vymazaná vhodnou hlínou, která byla vypálená, takže zrno se udrželo čisté, shora bylo chráněno jakousi dřevěnou pokličkou a zakryté bylo i drnem a přístřeškem. Březenský pokus dokázal, že ještě po třech letech takového skladování bylo 15 procent obilí schopno naklíčit.
Návrat v čase můžete v archeoskanzenu v Březně u Loun zažít i dnes. Přístupný je celoročně s výjimkou pondělků. Čas od času se také můžete podívat a dokonce si i vyzkoušet, jak se zpracovávalo obilí na tzv. zrnotěrce nebo mlelo na kamenném mlýnku, jak se tkalo na svislém stavu, jak se pletly košíky a další činnosti.
Sledujte web Oblastního muzea v Lounech, kde vás na všechny akce včas upozorní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Troubky na Přerovsku čeká evakuace, na Frýdlantsku vyhlásil hejtman stav nebezpečí
-
Jeseník se proměnil v jednu prudkou řeku. Tři mladíci zůstávají nezvěstní
-
Situace je katastrofální. Do poslední chvíle jsme se snažili o evakuaci obyvatel, líčí starosta Hanušovic
-
OBRAZEM: Hasiči v zaplavených oblastech zachránili 215 osob. Přes 100 lidí odmítlo evakuaci