V očním bělmu se odráží únava, dehydratace nebo nemoc. Jeho barvu ovlivňuje spojivka

30. květen 2025

Oči mohou vlivem nepohody měnit i barvu bělma. Někdy za to může únava nebo dehydratace. To, zda se bělmo zabarví dožluta nebo dočervena, záleží na několika faktorech. A jak je bílé bělmo?

Únava se na člověku může promítnout nejen v obličeji, ale i v očích. „Lidé, kteří odmítají nosit brýle a neustále přemáhají oční svaly, mohou mít bělmo dočervena. Způsobují to spojivky, které se překrvují,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Bělmo jako takové je opravdu bílé, ale přes něj jde spojivka, a ta ho zabarvuje. „Za normálních okolností je bílé až světlounce růžové, u lidí s anémií je výrazněji bílé, u lidé se žloutenkou může být žluté. Začervenání často způsobují úrazy.“

Co způsobuje změnu barvy bělma

Barvu bělma ovlivňuje kromě únavy také dehydratace, některé léky, alergie a vyšší stáří (nad 80 let) a nemoci. „Vždy je potřeba vyšetřit, že je nejedná o nic závažného.“

U lidí nad 80 let bělmo může žloutnout. „Je to záležitost vychytávání žlučového barviva, které vzniká rozpadem červeného barviva krvinek. Zejména v důsledku toho, že má člověk málo bílkovin. Toto se může stát třeba i veganům. Při nedostatku bílkovin neregeneruje albumin, který žlučové barvivo nese zpátky do krve. Žlučové barvivo tak uniká a zbarvuje kůži i bělma,“ vysvětluje lékařka.

Bilirubin, žluté barvivo

Zažloutlá bělma mohou znamenat onemocnění jater, nejznámější je žloutenka. Jsou tři důvody, proč se to děje:

  • rozpadají se červené krvinky -> bilirubinu se tvoří velké množství
  • játra nefungují, jak mají -> nesprávně vychytávají bilirubin
  • netvoří se dostatek albuminu, který by vychytával bilirubin

Proto lékař jako první udělá jaterní testy. „Vylučuje jaterní onemocnění, udělá krevní obraz, zjišťuje množství krvinek a zjišťuje hladinu bilirubinu. Bělma začínají žloutnout od hladiny bilirubinu nad 35 μmol/l,“ udává lékařka.

Co dělat pro zdravá bělma

„Určitě nekuřte a nepijte alkohol,“ nabádá Kateřina Cajthamlová. Oči jsou protkané cévami, proto se v nich odráží i překrvení z alkoholu. Alkohol nesvědčí ani játrům. „Chraňte si svá játra, noste brýle a přiměřeně spěte.“

Jednou za rok by měl každý dojít k očnímu lékaři na pravidelnou kontrolu a nechat si změřit nitrooční tlak. „Pokud bělma mění barvu únavou, většinou to do tří dnů odezní. Když ne, veďte si příznakový deník (kdy se to zlepšuje, zhoršuje) a zajděte co nejdřív k lékaři.“

Mohou se problémy objevit i na různých místech v bělmu a co za tím může být? Co může znamenat píchnutí v očích? Jak se zbavit kruhů a pytlů pod očima? A jak to mají noční šelmy, kterým žlutě září oči? Rady doktorky Kateřiny Cajthamlové si poslechněte v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio