V parku Plachta v Hradci Králové žijí žáby, čolci, modrásci i vážky
Není mnoho měst, která se na svém území mohou pochlubit unikátními přírodními lokalitami. Jednou z výjimek je Hradec Králové, kam se jezdí dívat i světoví herpetologové, tedy znalci plazů. Přírodní památka Plachta se totiž nachází doslova jen pár set metrů od velkého sídliště, a přesto tu žijí i vzácné druhy obojživelníků.
Na ploše přibližně 38 hektarů najdete lužní lesy, mokřady, písečné tůně, vřesoviště i hluboký les. Mozaika rybníků, jezírek, malých tůněk i vlhkých luk je oázou klidu, kde můžete jednoduše načerpat síly a odpočívat při procházce či projížďce na kole.
Pokud se ale zajímáte i o živou přírodu, můžete se zaposlouchat třeba do zpěvu lelka, nebo pozorovat rosničky a skokany a máte-li štěstí, najdete ve vodě vajíčka vzácného žabího druhu blatnice skvrnité. Díky rozmanitosti přírodních typů je tu možné vidět jak užovky či zmije, tak i třeba čolka horského.
Právě malé tůně a jezírka umožňují přežívat různým druhům obojživelníků, které ve velkých rybnících nenajdete.Na Plachtě žije také velké množství vážek, od běžné vážky ploské až po vzácnější vážku jasnoskvrnnou nebo šídlatku tmavou.
Nedílnou součástí zdejší lokality je také rumiště. Před časem místo totiž sloužilo jako vojenské cvičiště. Ač by se na první pohled mohly deponie zeminy a kusů betonu zdát jako škodlivý a přírodní prostředí hyzdící prvek, jsou ve skutečnosti velmi významné, protože poskytují zimoviště celé řadě živočichů, např. ještěrce obecné nebo užovce obojkové.
Vzácné živočichy a celé ekosystémy na Plachtě ještě donedávna ohrožovaly plány developerů, v červnu 2012 bylo ale území definitivně prohlášeno za přírodní památku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rodinu zasáhla tuberkulóza a druhá světová válka. Před komunismem Arnošta Filipa chránila víra
-
Novým předsedou Pirátů je náměstek pražského primátora Hřib. Stranu přebírá od Bartoše
-
Malé lékárny bojují s nedodáváním léků. Upozorňují na propojení firem, někteří poslanci chystají změnu
-
Ekonom Janský: Důchodová reforma sníží schodek rozpočtu v budoucnu každý rok o 160 miliard korun