V podhůří Jizerských hor stojí muzeum tajemného, pověstmi opředeného doktora Kittela

22. květen 2014
Česko – země neznámá

Jiný kraj, jiný mrav, říkává se. Stejně dobře by se ale dalo říct: jiný kraj, jiná pověst. Stejně jako mají Krkonoše svého Krakonoše, Jizerské hory chrání kouzelná víla Izerína, s podhůřím Jizerských hor je spjata postava tajemného a podivuhodného doktora Kittela. Říkalo se mu severočeský Faust a podle pověsti zaprodal svou duši ďáblu, aby mohl úspěšně léčit lidi.

Celým jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel znal a dokonale využíval léčivou sílu bylinek, diagnostikoval také na základě rozboru moči a později, díky pilnému studiu, praktikoval i složité chirurgické zákroky, například operace očí. Kromě toho se zabýval také vodoléčbou, v této souvislosti by se dal označit za předchůdce významných léčitelů, jakými byli Vincenc Priessnitz nebo Sebastian Kneipp.

Pověstmi opředený doktor z podhůří Jizerských hor, který proslul svými neuvěřitelnými léčitelskými schopnostmi, se v malebné vesničce Krásné na Jablonecku v roce 1704 narodil a prožil tam i celý svůj život. A právě v Krásné dnes stojí jeho muzeum.

Kuchyně Kittelova muzea

Můžete si v něm přečíst nejrůznější pověsti o tajemném doktoru Kittelovi. Podle jedné z nich létal za svými pacienty na kouzelném plášti – i ten v jeho muzeu najdete. Ještě předtím, než do Kittelova muzea vkročíte, doporučujeme zastavit se před vchodem – u Kittelovy bylinkové zahrádky. Rostou v ní byliny, které už dnes na lukách běžně nenajdete - máta, mateřídouška a dokonce i světlík lékařský, s jehož pomocí prý doktor Kittel léčil choroby očí.

Uvnitř v muzeu nezapomeňte nahlédnout také do Kittelovy tajemné pracovny, která je oblíbená zejména u dětských návštěvníků.

autor: Jaroslava Mannová
Spustit audio