V restauraci Kuklík ve Švermově čepují pivo už 100 let. Jan Loněk tam stále udržuje prvorepublikovou atmosféru
Jan Loněk pokračuje v rodinné tradici. Jeden z nejdéle fungujících kladenských hostinců Kuklík – Sport provozoval už jeho pradědeček Josef Pleticha. Díky nadšení pro hudbu se restaurace i po sto letech drží nad vodou. Přes den Jan Loněk pracuje na letišti, po večerech k pivu nabízí kulečník a jazzové koncerty.
V Kladně bývala aspoň jedna hospoda téměř v každé ulici. Mnohé zanikly, další se změnily k nepoznání. Restaurace Kuklík ve Švermově zažila chvíle slávy i úpadku. Dnes je po ní dokonce pojmenovaná ulice Pod Kuklíkem. „Historie naší rodiny je spjatá tady s tím domem, myslím, od roku 1928, kdy ten barák koupil praděda, kapitán Slávie,“ ukazuje Jan Loněk na historickou fotografii u výčepu. Je na ní jeho pradědeček Josef Pleticha, vášnivý sportovec, kapitán fotbalové Slavie a zřejmě i první profesionální fotbalista v tehdejším Československu.
Lidé se často ptají, jak restaurace přišla ke svému jménu Kuklík – Sport. Jan Loněk po tom pátral a zjistil, že jde o přenesený název pražské hospody. Původní majitel Josef Pleticha jako vášnivý sportovec provozoval Sport hotel. Jistý vysloužilý důstojník rakouské armády se mezi válkami přestěhoval do Kladna z Prahy, kde navštěvoval proslulou hospodu Na Kuklíku na Petrském náměstí. Hostinec v roce 1929 sice zbourali, ale důstojník po přestěhování začal říkat, že jde Na Kuklík, i když mířil do švermovské hospody. Název se mezi místními uchytil, a tak dnes nad vchodem najdete nápis Restaurace Sport Kuklík.
Kuklík navštěvovaly známé osobnosti
Restaurace Kuklík bývala před sto lety velmi oblíbená, svědčí o tom historické fotografie na zdech. „Díky tomu, že praděda byl známá sportovní osobnost, tak znal i lidi z kulturní sféry. On znal Věru Ferbasovou, znal Vlastu Buriana, takže sem občas někdo zavítal,“ rozhlíží se po místnosti se třemi stoly na kulečník současný provozovatel Jan Loňek. Kdysi se tady hrávaly i šachové turnaje.
Švermovská restaurace byla sice komunisty znárodněna, ale nezavřela. V malém sále hrávaly v šedesátých letech jazzové legendy Bóra Kříž a Vít Fiala. Jan Loněk nechtěl mít obyčejnou hospodu, ale podnik, kam by se lidé chodili bavit, a tak spolu se sestrou obnovil zanedbaný společenský sál a navázal na tradici hudebních produkcí. Sám je vynikající muzikant, frontman kapely The Furnitures, která hraje zejména vlastní tvorbu ovlivněnou bluesem, soulem a melodickým popem. „ Ano, jsem muzikant, a kdybych nebyl, tak tu hospodu nikdy neprovozuju. Já píšu písničky a hraju je s dobrýma muzikantama. Děkuju, že je se mnou hrajou,“ usmívá se. Spolu s The Furnitures vydal hudební album Katalog,které samozřejmě pokřtili ve zdejší hospodě. Na albu nechybí ani Kladenský šanson.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.