V sedlické elektrárně se stále točí prvorepublikové turbíny
Obec Želiv leží jen pár kilometrů od Humpolce a je známá především slavným premonstrátským klášterem. Želiv se ovšem dá využít také jako výchozí bod pro velmi zajímavý výlet. Je možné při něm obejít hned tři přehrady najednou. Jmenují se Trnávka, Sedlická přehrada a Vřesník.
Ze Želiva se vydáte po červené značce k Trnávce. Ta ještě leží na řece Trnavě, která se do Želivky vlévá jen pár metrů od premonstrátského kláštera. Součástí vodního díla Trnávka je i umělý slalomový kanál, který patří k nejobtížnějším ve střední Evropě. A to díky promyšlenému rozmístění umělých betonových překážek a dřevěných prahů. Hráz přehrady je za plotem, takže se na ni nedostanete. Proto budete pokračovat dál po červené značce až do Červené Řečice.
V Červené Řečici stojí renesanční zámek, který je ve značně zchátralém stavu. Boj o jeho záchranu ale neutichá. Každé léto se tu pořádá Slámování, kdy se sjedou nadšenci z celé republiky a vyrábějí sochy ze slámy. Ty pak zdobí celé město. Z Červené Řečice se pak vydáte po žluté značce, po které dojdete na hráz Sedlické přehrady.
Každý kvádr Sedlické přehrady dělali kameníci na míru
Sedlická přehrada vznikla ve dvacátých letech minulého století. Kamenná hráz je vysoká 23 metrů a dlouhá 118 metrů. Je složená z deseti pilířů a je obloukově zakřivená. Lidé z okolí říkají, že kdo chce vidět pravou krásu hráze, nesmí být líný sejít dolů k vodě a podívat se na ni zespoda. A mají pravdu.
„Bylo tam asi sedmdesát zedníků, padesát kameníků, devadesát nádeníků, dva tesaři a čtyři kováři. Když se díváte na ty oblouky, je až k neuvěření, že každý ten kvádr dělali kameníci na míru,“ říká Petr David, vedoucí Hydroelektrárny Sedlice. Právě tam bude pokračovat vaše cesta – znovu po červené značce.
Elektřinu v sedlické elektrárně vyrábějí stále ty stejné Francisovy turbíny, které sem Kolbenovy a Škodovy závody dodaly za první republiky. Od té doby prošly jen dvěma generálními opravami. „Nechali jsme turbínám i ta prvorepubliková jména. Jmenují se Emilka, Jirka a Anka silák,“ dodává Petr David s tím, že výkon elektrárny je dohromady 2 megawatty. Elektrárna samozřejmě není turistům volně přístupná, ale Petr David zájemce na požádání provede.
Ke hrázi třetí přehrady, Vřesníku, půjdete asi 2 kilometry po červené značce. Tato přehrada sloužila jako vyrovnávací. „Vyrovnávala průtoky vody, když elektrárna nejela. Dole pod námi bylo dřív asi dvacet mlýnů, ty projekty s tím už od začátku počítaly,“ doplňuje další informace Petr David.
Od Vřesníku se pak po červené značce pohodlně vrátíte do Želiva, kde můžete ochutnat pivo z klášterního pivovaru.
Zdroj informací: časopis Turista číslo 11/2013
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku může vládnout každý s každým. Koalice ODS a ANO by mohla zemi posunout, soudí Šídlo
-
KLDR poskytuje Rusku ženijní podporu. Zda nasadili i pěchotu, není jasné, vysvětluje Smetana
-
Nekritičtí k Izraeli, vůči Rusku naopak. Naše politika v zahraničí může být nesrozumitelná, míní Petříček
-
Lidovecká změna? Tou nejsem já ani Výborný, Čunek by ale byl návratem o 15 let zpátky, říká Jurečka