V sobotu se Romové sejdou na tradiční pouť. Procesí letos zamíří do Olomouce
14. září 2019 se uskuteční tradiční romská pouť, na kterou se každoročně sjíždí Romové z celého Česka i Slovenska. Po 12 letech se její konání z důvodu rekonstrukce baziliky na Svaté Kopečku přesune do Olomouce.
Pouť začne procesím, které vyjde v 09:00 od katedrály svatého Václava. Poutníci ponesou dřevěný kříž, který je symbolem poutě, přes Biskupské náměstí ke kostelu Panny Marie Sněžné.
"Pouť se do Olomouce letos přesouvá jak z důvodu rekonstrukce vnitřních prostor baziliky, tak i ambitů, kde vždy probíhal doprovodný kulturní program," uvedla vedoucí Střediska pro rodiny a děti Charity Olomouc Petra Pavlíčková.
Po slavnostní mši svaté se kulturní program odehraje v areálu Muzea umění v Olomouci. Témata 21. ročníku pouti nese název Můj Bůh. Cestou přes Biskupské náměstí tak poutníci stanou na třech zastaveních, kde se společně zamyslí nad jednotlivými tématy. "Účastníci, malí i velcí, budou mít možnost během jednotlivých zastavení vepsat na kříž své prosby a poděkování," doplnila Pavlíčková.
Mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner spolu se salesiánským knězem Jiřím Cahou. Již tradičně se do obětního průvodu zapojí děti, které ponesou předměty spjaté s romskou historií: kolo od vozu, romskou vlajku, housle a kříž z pěšího průvodu od katedrály. Chvály zahraje během mše kapela GPS ze Slovenska, uvedli zástupci charity.
Odpolední program v areálu Muzea umění v Olomouci zahájí zpěvák Jan Bendig. Chybět nebude například soutěž o pohár v tradičním romském tanci.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.