V záchranné stanici Huslík letos přijali rekordní počet zvířat. Najezdí pro ně ročně stovky kilometrů, vyhlásili proto sbírku na nové auto
Záchranná stanice Huslík u Poděbrad na Nymbursku letos přijme rekordní množství zvířat, od ledna jich zatím bylo 2 464. Je to zhruba o 400 víc než za celý loňský rok a nejvíc v historii stanice, která příští rok oslaví 40. výročí svého vzniku. Podrobnosti zjišťovala reportérka Zuzana Roudnická.
Kvůli narůstajícím počtům zvířat chce příští rok Huslík začít s rekonstrukcí areálu, která by měla navýšit jeho kapacitu. Stanice taky spustila veřejnou sbírku na pořízení auta, které bude sloužit k vyzvedávání zraněných živočichů.
„Bohužel v srpnu se nám stalo, že odešlo auto, které jsme měli dlouhou dobu. A v tuto chvíli vlastně máme jenom auto, které slouží provizorně. Najezdíme každý den několik výjezdů, dostane se k nám pět až šest zvířat. Máme široký dojezd, je to od Mnichova Hradiště přes Mladou Boleslav, Kolín a částečně i královéhradecký kraj,“ přibližuje potřebu nového auta mluvčí stanice Marta Bryndová.
Nejvíce teď pomáhají ježkům
Pracovníci stanice pečují o zraněná zvířata nebo mláďata, která se o sebe nedokážou postarat. Dvě třetiny z celkového počtu přijmou na jaře a v létě. Na podzim je nejčastějším druhem ježek západní a východní.
"Na podzim je každé druhé zvíře ježek, i těch je letos víc, měli jsme i hodně mláďat, která přišla o matku v důsledku srážky s automobilem, napadení psem, posekáním nebo mohla být otrávena jedem," řekla mluvčí stanice Marta Bryndová. Od začátku srpna přijali ve stanici 342 ježků, zhruba o třetinu víc než loni.
Co za nárůstem rekordního počtu přijatých zvířat stojí, vysvětluje ředitel Huslíku Luboš Vaňek. „Je to díky tomu, že spousta zvířat je v blízkosti lidských obydlí, protože potrava v polích moc není. Těch zvířat je i víc i proto, že si jich lidi víc všímají a, že je větší informovanost o záchranných stanic v ČR.“
Kromě ježků jsou častými druhy, které potřebují pomoc, například netopýři, poštolky nebo káně lesní, zranění jsou nejčastěji po střetu s dopravním prostředkem. Mezi přijatými ptáky letos byli také dva orli mořští a několik luňáků červených, kteří se popálili na sloupech elektrického vedení.
Ve stanici se postarali rovněž o sedm sov pálených, většina utrpěla zranění po nárazu. Do stanice se letos poprvé dostal i vzácný jeřáb popelavý. Většinu zvířat se podaří vypustit zpět do přírody.
Pracovníci stanice přijímají zvířata sedm dní v týdnu. Součástí aktivit je ekocentrum, které se věnuje vzdělávacím aktivitám, a veřejnosti přístupná expozice. Lidé se mohou zúčastnit i vypouštění některých zvířat zpět do přírody nebo přijít na komentované prohlídky.
Více o záchranné stanici Huslík ZDE
Proč jsou teď nejčastěji zachraňovanými zvířaty aktuálně ježci a jak o ně v Huslíku pečují? Nejen to si můžete poslechnout v reportáži Zuzany Roudnické.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci
-
Na hlasovacích lístcích v Karlovarském kraji chybí strany, stěžují si politici. Komise o tom budou vědět
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy
-
ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň na Lužnici stále platí. Pojišťovny mají nahlášené škody za pět miliard