Vandalství, drogy, krádeže jsou v Bystřici na denním pořádku. Radnice chystá strategii

9. leden 2014
Zprávy

Bystřice u Benešova má dva tisíce obyvatel, kriminalitou se ale může srovnávat s mnohem většími městy. Drogy, krádeže, vandalství, to všechno tady musí státní i městská policie řešit téměř denně. Problémy s mládeží mají téměř všichni.

„Mladí jsou bez práce, nudí se, a i když nemají peníze na jídlo, tak na chlast, cigára a fet kradou. Říká se jim magneti, chodí na železo a tímhle si vydělávají,“ říká Zdeněk Kazda, který je strážníkem městské policie v Bystřici.

Podle něj je problém hlavně v tom, že se mladí nebojí zákona.

„Chytneme je i dvakrát za den, ale ono se nic neděje. Je to přestupek, protože vždycky ukradnou nějakou malou hodnotu. Co z takového člověka dostanete,“ poznamenává strážník.

Kriminalita, vandalství a drogy označila jako největší problém také většina obyvatel v prosincové anketě. Vedení města proto nyní připravuje strategický plán, který má kriminalitu snížit.

Zabavit mladé novým hřištěm zatím podle starosty za ODS Daniela Štěpánka nepomohlo.

„Byla vybudována in-lineová dráha, streetballový koš, skatepark, venkovní stoly na stolní tenis, venkovní posilovací stroje. Snažíme se to potírat i tím, že jsme pořídili více kamer, v posledních měsících se zaměřujeme na častější hlídky městské policie,“ přiblížil některá oaptření Štěpánek.

Zastupitelé chtějí omezit provoz heren

V Bystřici je také několik heren a barů, které jsou otevřené 24 hodin denně. Zastupitelé by měli v nadcházejících měsících jednat o omezení jejich provozu, řada místních po tom volá.

Zkušenosti s problémovými mladistvými má také jedna místní důchodkyně, které ukradli kolo.

„Jelikož jsem dost kurážná a rozzlobilo mě to, tak jsem začala křičet. Stačila jsem ho dohnat na náměstí, kde už byla parta asi deseti lidí, přivezl mi to kolo, vzal mě kolem ramen a říká, že ho našel v parku. Takže jsem mu poděkovala, nasedla na kolo a odjela jsem,“ popisuje žena.

Smutnější konec má poslední nájezd zlodějů kovů na areál vodních zdrojů Bystřice. Zmizely všechny poklopy studní a také plot. Zatímco zloději za něj dostali ve sběrných surovinách dva tisíce, město zaplatilo za nový 200 tisíc korun.

autor: haj
Spustit audio