Ve Frýdeckém lese jsou ukryté poklady. Nadšený hledač pozoruhodných kamenů jich má doma plný pokoj
Žádné hrnce se zlatými mincemi, ani šňůry pravých perel nečekejte. Poklady z Frýdeckého lesa jsou studené, vlhké, pokryté zelenými řasami a často dokonale splývají s okolím. Jsou to totiž kameny ukryté v potoce Podšajarka. Najít se dají jen s notnou dávkou intuice a štěstí. Stejně je vyhledává Tomáš Vrubel z Lískovce u Frýdku-Místku.
Na poměrně malém úseku tohoto potůčku objevuje podivné nálezy. Kameny, které ho při procházce zaujmou třeba svým neobvyklým tvarem, vezme domů a očistí je. To, co se na některých z nich objeví, doslova bere dech. Vyobrazené tváře, výjevy, abstraktní symboly. Vše vzbuzuje znepokojivé otázky. Mnohdy ani blízcí Tomáše Vrubla nevěří, že na kameny někde potajmu v lese sám nemaluje.
Ještě větší údiv vyvolal další nález. Zkamenělé vejce s embryem uvnitř. To už by opravdu sám do kamene vytesat nezvládl. Co představují tyto nálezy? O čem svědčí? Co člověk, to názor. Sběratel nikomu nic nepodsouvá, ačkoli sám má svou teorii, podpořenou hledáním podobných symbolů a jejich srovnáváním.
Každopádně, i kdybyste se žádné poklady do Frýdeckého lesa hledat nevydali, procházka tímto kusem příměstské zeleně je opravdovým pohlazením na duši. Lesem vás může provést například Naučná stezka Frýdecký les, která má 10 zastavení a je dlouhá 3,5 kilometru. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte něco o významu a funkcích lesa, ale také o houbách a dalších lesních rostlinách, starých stromech, živočiších a vodě v lese.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.