Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci Václav Postránecký

8. květen 2019 11:57

Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Uvedl to mluvčí Činohry Národního divadla Tomáš Staněk. Postránecký byl dlouholetým členem činoherního souboru první české scény, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. Diváci ho znají z filmových pohádek či oblíbených televizních seriálů, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky.

„Václav Postránecký v úterý 7. května ve 22.40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí,“ uvedl mluvčí.

V divadle působil oblíbený herec už od počátku 60. let. Prošel několika scénami, v letech 1969 až 1978 působil v činoherním souboru Městských divadel pražských a od začátku roku 1979 byl členem činohry Národního divadla.

Václav Postránecký hrál v pěti letech Smolíčka Pacholíčka. I když neuměl číst

Václav Postránecký v dobré náladě

Jak se budí princezny, S tebou mě baví svět, Černí baroni, Kuky se vrací, Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, to jsou jen některé z filmů a seriálů, z nichž můžete znát Václava Postráneckého. Jaký byl ale začátek kariéry skvělého herce a bývalého prezidenta Herecké asociace?

Výrazně se uplatnil i u filmu a v televizi. Hrál například jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět, milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka ve snímku Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule.

Vedle herectví se věnoval také dabingu a režii a rovněž vyučoval. V letech 2005 až 2011 byl prezidentem Herecké asociace, která udílí Ceny Thálie.

Ve vysílání Regionu si Václava Postráneckého připomeneme mimořádnou vzpomínkovou reprízou Tandemu z roku 2009. Poslouchejte dnes po 18.hodině.

Spustit audio