Věž radnice v Rokytnici nad Jizerou se naplno otevřela veřejnosti. Nabízí výhled na panorama Krkonoš
Městečko Rokytnice nad Jizerou, které se nachází v západní části Krkonoš, je vyhlášené mezi lyžaři i turisty. Už při příjezdu podél Huťského potoka vás obklopí krkonošské kopce a objeví se úžasné panorama Lysé hory a nedalekého Kotle. My se dnes ale do Rokytnice nevydáme na túru, ale zůstaneme na jejím Dolním náměstí. Tomu dominují dvě památky, kostel sv. Michaela a městská radnice s 37 metrů vysokou věží.
Radnice v Rokytnici nad Jizerou byla postavena v secesním stylu mezi lety 1902 a 1903 podle projektu architektů Viktora Krause a Kleofase Hollmanna z Vrchlabí. Postavila ji stavební firma Josefa Hájka z Rokytnice nad Jizerou za 135 tisíc rakouských korun.
Základní kámen byl položen 12. dubna 1902, na podzim roku 1902 byla na věž posazena střecha a v dalším roce byla provedena regulace a zakrytí Huťského potoka. 27. září 1903 byla pak radnice slavnostně otevřena.
Přesně po 115 letech od slavnostního otevření budovy radnice mohou obyvatelé a návštěvníci Rokytnice nad Jizerou vstoupit do podkroví radnice a dále vystoupat po 88 schodech na vyhlídkový balkon radniční věže. Z něj je vidět nejen na rozlehlou Rokytnici nad Jizerou, ale třeba i do Pasek nad Jizerou a především na krkonošské velikány a úžasné panorama Lysé hory a Kotle.
Otevírací doba radniční věže je v úterý, ve čtvrtek a v pátek mezi 9 a 14 hodinou, ve středu od 9 do 16:30 a v sobotu od 9 do 12 hodin. Vstupné je 40 korun, při předložení karty občana nebo karty hosta je vstupné zdarma.
A až se pokocháte panoramaty z vyhlídkového balkonu nebo oken rokytnické věže, můžete se vydat třeba do lesa k nedalekému Huťskému vodopádu nebo ještě kousek dál, na známou horskou chatu na Dvoračkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.