Všeobecná fakultní nemocnice nacvičovala postup v případě útoku střelce

23. květen 2025 11:00

Zaměstnanci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nacvičovali možný útok střelce a postup, jak se v takové situaci zachovat. Vyzkoušeli si spuštění traumaplánu pro zmírnění následků při krizových situacích. Na akci nemocnice spolupracovala s policií, celkem se do ní zapojilo asi 60 lidí.

Ještě před samotným cvičením dostává patnáct figurantů poslední instrukce. Na tělo jim maskérky udělaly falešná střelná zranění. Věrohodně namalovat jednu ránu trvá podle Petry Blímové od dvou do třiceti minut.

„V tuhletu chvíli maskujeme střelná zranění - takže tam je hrudník, břicho, pánev. Pak jsou tu úrazy po pádu, různé odřeniny, zlomeniny, tržné rány,“ vyjmenovává. Figuranti se pak museli rozejít po budově, do které následně při cvičení vnikl falešný střelec.

„Zaměstnanec volá náš bezpečnostní dispečink. Informuje ho o situaci, že se střílí v budově. Bezpečnostní dispečink volá policii. Policii přijíždí na místo, eliminuje střelce. Po eliminaci střelce přichází převoz zraněných na příjmové místo, což je I. chirurgická klinika,“ přibližuje postup Libor Strkáč, vedoucí Útvaru bezpečnostní a krizové připravenosti VFN.

Co by se dalo zlepšit?

Všeobecná fakultní nemocnice dělá nácviky pravidelně, někdy i vícekrát do roka. Podle primáře urgentního příjmu Filipa Burgeta je vždy co zlepšit.

„Asi ta papírová dokumentace by se dala zjednodušit. Co jsem ještě viděl - přibrat si administrativního pracovníka. Protože u té triáže je lékař, sestra a oni by měli zapisovat údaje pacienta, čímž se zdržují, obzvlášť když tam byl velký přísun těch pacientů najednou,“ popisuje.

Zaměstnanci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nacvičovali možný útok střelce

Cvičení mělo prověřit reakci pracovníků na nečekané dění, vzájemnou spolupráci, krizové postupy nemocnice a vnitřní varovný systém.

Jak nácvik krizové situace prožívali figuranti? Poslechněte si celou reportáž z místa.

autoři: Laura Hájková ,
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat