Výsledky kontrol protiepidemických opatření ve středních Čechách v lednu a přehled aktuálně platných nařízení

10. únor 2022 16:13

Lidé se od 10. 2. nemusí při návštěvě restaurací, u kadeřníka nebo třeba ve fitness centrech prokazovat certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci. Rozhodla o tom vláda. Jak toto opatření lidé a podniky dodržovali ještě před rozvolněním a co musíte dodržovat stále, to zjišťovala reportérka Markéta Šulejová.

Středočeská hygienická stanice za letošní leden zkontrolovala dodržování opatření celkem ve 127 provozovnách. Nejčastěji v restauracích a také ve službách. "Při těchto kontrolách jsme zjistili celkem 36 porušení opatření, která jsme vesměs řešili domluvou. Udělili jsme také 18 pokut v celkové výši 32 000 korun," sdělila mluvčí Středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Lidé nejčastěji nedodržovali povinnost nošení respirátorů, porušovali například ale i izolaci a v některých provozovnách pak chyběly dezinfekční prostředky. A ještě dodám, že v této chvíli, tedy po změně opatření už hygienici dodržování bezinfekčnosti kontrolovat nebudou.

Dodržování protiepidemických opatření kontrolovala i středočeská policie. Kolik ta zjistila porušení? Jak uvádí její mluvčí Vlasta Suchánková, tak středočeští policisté za celý leden provedli téměř 30 tisíc kontrol dodržování protiepidemických opatření a zjistili 846 přestupků. Ty se řešily buď domluvou nebo blokovou pokutou na místě. Přes sto případů pak policisté předali krajské hygienické stanici, která zahájila správní řízení.

Aktuálně platná opatření od 10. února

Aktuálně platná protiepidemická opatření

V tuto chvíli platí stále povinnost nošení respirátorů, a to ve vnitřních prostorech, jako třeba v autobusech, obchodech nebo kinech. Dodržování budou hygienci kontrolovat i nadále.

Od čtvrtka nemusíme při využívání služeb a při vstupu na hromadné akce v Česku povinně prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. O zrušení těchto kontrol rozhodla vláda ve středu.

Pro cestování do zahraničí jsou ale certifikáty dál potřeba. Od poloviny února pak bude jejich platnost omezena na devět měsíců od dokončeného očkování, prodloužit ji lze posilující dávkou. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví tak platnost certifikátu skončí zhruba 140 tisíc lidem.

Uvolnění pravidel ohledně certifikátů vláda avizovala minulou středu. V tentýž den Nejvyšší správní soud ohlásil své rozhodnutí o nezákonnosti kontrol covidových certifikátů v restauracích a ubytování a s platností od čtvrtka jej zrušil. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda ale nerozhodla pod tlakem soudu, jen urychlila už naplánovaná a s odborníky prodiskutovaná opatření.

Povinnost prokázat se pro využívání mnoha služeb od restaurací přes hotely po divadla nebo kina takzvaným covidovým certifikátem se objevila loni na jaře, kdy po pětiměsíční pauze mohly od 17. května otevřít restaurační zahrádky.

O týden později mohla otevřít i ubytovací zařízení pro rekreační účely a koncem května přibyly vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina.

Loni na jaře pro covidové certifikáty platil režim O-T-N, tedy očkování, testování nebo prodělaná nemoc, přičemž lidem původně stačilo mít 22 dnů od první dávky u dvoudávkových vakcín. Od 9. července kvůli šíření koronavirové varianty delta vláda zpřísnila podmínky a bylo potřeba mít 14 dní od druhé dávky.

Další úprava režimu pro certifikáty přišla kvůli podzimní vlně nákazy, kdy přestalo, až na výjimky, platit uznávání testů, včetně PCR testů. Od 22. listopadu pak bylo nutné pro využívání služeb nebo návštěvu hromadných akcí či kulturních přestavení potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, tedy režim O-N.

 

autoři: Markéta Šulejová , jmy | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio