Vzácnou historickou tóru z Nymburku získala liberecká židovská komunita. Zapůjčila ji nadace z Londýna
Židovská obec v Liberci získala do trvalé zápůjčky vzácnou tóru z druhé poloviny 18. století, původem z Nymburku. Dlouhodobě jí ho zapůjčila londýnská nadace, která spravuje více než patnáct set tór původem z Čech a Moravy.
Pro libereckou židovskou obec je získání svitku velkou událostí. V modlitebně totiž mají jenom jednu tóru, přitom správně má mít každá židovská komunita minimálně tři. Tóru z Nymburku nařídili nacisté v roce 1942 převézt do Prahy, stejně jako další tóry z území protektorátu. Nacisté jich v Praze shromáždili skoro dva tisíce.
„Měli úmysl založit jakési muzeum, aby tam prezentovali méněcennost židovského národa. Komunisté pak ty svitky prodali do Velké Británie, někdy v šedesátých letech,“ uvedl předseda Židovské obce Liberec Michal Hron.
V Londýně následně vznikla při westminsterské synagoze nadace, která většinu tór původně z Čech a Moravy propůjčuje k užívání židovským komunitám po celém světě. Liberec je po Praze a Oomouci třetím místem v Česku, kam nadace svitek tóry trvale zapůjčila.
Vzácný svitek uložili zástupci Židovské obce Liberec uložili v sobotu 2. listopadu ve své synagoze. Ke čtení při modlitbách ale nejde propůjčenou tóru použít. Na některých místech je totiž špatně čitelná.
„Ta písmena, která se ve svitku nacházejí, musí být perfektně čitelná. A pokud nejsou, tak je nutné tento svitek nechat odborně zrestaurovat takzvaným soferem, což je židovský písař, který se zabývá vytvářením nových svitků, anebo restaurováním starých. A je to poměrně nákladná záležitost,“ vysvětlil rabín David Maxa. Na restaurování svitku teď bude Židovská obec Liberec shánět peníze.
Související
-
Liberecké oběti holocaustu obdrží od města čestné občanství, budou u toho i potomci některých rodin
Na liberecké radnici udělí v pondělí 21. října čestné občanství in memoriam obyvatelům města, kteří se stali obětí holocaustu. Budou u toho i příbuzní některých rodin.
-
Děti, které nepoznaly svět. 11 jmen na pomníku v místě bývalého internačního tábora v Liberci
V Liberci v zatáčkách pod sídlištěm Kunratická, nad křižovatkou U Lomu, stojí od 22. února 2024 vysoký pomník s 11 jmény. Připomíná děti zavražděné za druhé světové války.
-
Tatínek cítil židovství jako stigma, já jsem toužil objevit to a předávat, říká nový liberecký rabín
David Maxa je novým rabínem židovské obce Liberce a Děčína. Byl hostem v Dopoledni pod Ještědem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Asad je neznámo kde, Syřané slaví jeho pád po 24 letech. ‚Není to náš boj,‘ varuje Trump
-
Gruzie je v bodu zlomu. Protesty budou kulminovat po zvolení provládního prezidenta, míní analytici
-
OVĚŘOVNA: Pražský doktor lže o nežádoucích účincích mRNA vakcín proti covidu. Žádné přitom nenahlásil
-
Bezplatná linka psychické pomoci omezuje provoz. Prosinec je přitom nejvytíženější měsíc