Z bývalé vojenské hlásky Havran na Tachovsku vznikla kobaltově modrá rozhledna
Kobaltově modrá kráska, architektonický unikát, originální stavba. To všechno vás může napadnout, když vystoupáte pěšky nebo na kole na nejvyšší bod Tachovska – 895 metrů vysoký vrch Havran a spatříte kovovou konstrukci nové rozhledny. Dnes už ani nepoznáte, že tahle stavba ještě před pár lety sloužila armádě a byla přísně střeženým nedostupným objektem.
Vojenská hláska Havran totiž stála na příhodném místě jen 100 metrů od hranice s Německem. Od 60. let ji vojáci využívali jako pozorovatelnu dění na západě. V devadesátých letech, po pádu železné opony, hrozil hlásce úplný zánik, měla být rozebrána. Díky nadšení Klubu vojenské historie a sportů v Tachově se to ale naštěstí nestalo. A nedávno se bývalá vojenská hláska proměnila k nepoznání. Prošla náročnou rekonstrukcí a dostala nový kobaltově modrý nátěr.
Na vyhlídkovou plošinu nové rozhledny Havran vede přesně 127 průhledných roštových schodů. Cestou nahoru i na vyhlídkové plošině samotné vidíte přímo pod sebe až na zem. Což může být ve výšce 25 metrů pro někoho poměrně adrenalinový zážitek.
Rozhledna Havran nabízí úžasné panorama velké části západních Čech a sousedního Bavorska. Uvidíte několik hradů, velkou část Šumavy, hrad Přimdu, Slavkovský les a další vzdálená místa. Za opravdu dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp. Zážitek navíc umocňuje i okolí rozhledny – pod vámi jsou jen husté lesy.
Záchrana rozhledny proběhla v rekordně krátkém čase
Doslova na kahánku měla budoucí rozhledna ještě v roce 2009, kdy armáda přestala tehdejší hlásku využívat a chtěla ji nákladně demolovat. Mimo jiné i díky medializaci v regionálním deníku k tomu nakonec nedošlo. Nastala dlouhá jednání se zástupci státu a armády o převodu hlásky na občanské sdružení Klub vojenské historie a sportů v Tachově.
Tomu se nakonec převod povedl, stejně jako získání potřebné dotace v rámci jedné z výzev Regionálního operačního programu Jihozápad. Náročná proměna nevzhledné a zanedbané vojenské hlásky v kobaltově modrou krásku pod přísným dohledem architekta proběhla v rekordním čase osmi měsíců v roce 2013.
K rozhledně se dostanete na kole nebo pěšky z obce Stará Knížecí Huť. Odtud je to přibližně sedm kilometrů. Kratší asi tříkilometrová cesta vede z nedaleké německé obce Silberhütte, kde se dá i lépe parkovat. Rozhledna Havran je celoročně přístupná veřejnosti zdarma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kriminolog: Rusové zatýkají podle seznamů svobodomyslné Ukrajince. I proto je příměří nemyslitelné
-
Motoristé na svém kongresu udělali z Turka čestného prezidenta. Havlíček naznačil spolupráci s ANO
-
Fotbalisté Sparty porazili Bohemians 1:0. Výhru letenského klubu zařídil ve druhém poločase Solbakken
-
Katedrála Notre-Dame se slavnostně otevřela. Na ceremoniál dorazili Bidenová, Trump i Zelenskyj