Z Prahy 9 do Senátu zamíří starosta Jan Jarolím nebo scénárista David Smoljak. Dělilo je 137 hlasů
Novým senátorem za Prahu 9 bude starosta Jan Jarolím z ODS, nebo scenárista David Smoljak (za STAN). Uspěli v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu. Voliči jim dali přednost před dalšími osmi kandidáty. K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů.
Jarolím, kandidát ODS s podporou lidovců, získal 24,25 procenta hlasů a Smoljak 23,53 procenta.
Volební účast 18,48 procenta byla výrazně nižší než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.
V poli poražených skončili mimo jiné exsenátoři Eva Syková (za PRO Zdraví) a Libor Michálek (VIZE), kteří se pokoušeli o návrat do horní komory i loni na podzim.
Kdo z dvojice Jan Jarolím a David Smoljak nahradí Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů, se rozhodne za týden ve druhém kole.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Petrohradský ekonomický summit nezahájil Putin, ale ukrajinské drony, říká Bříza
-
Zacharov: Duha je meteorologický podvod, neexistuje. Tornádo se v českých podmínkách předpovídat nedá
-
‚Žádosti o proplacení jsou specifické.‘ Zemědělský fond vyplacené dotace pro Agrofert musí v Bruselu vykázat
-
Dopravní podnik čelí kritice za slogan o trolejbusech. ‚Fráze se používá k zesměšňování,‘ varuje organizace