Zabraňte útočníkům otrávit pitnou vodu, zněl rozkaz při cvičení na Švihově

13. červen 2017

Na přehradě Švihov se dneska ozývala střelba ze samopalu. Vojáci, hasiči a policisté totiž cvičili, jak hráz ochránit od útoku podezřelých osob a znečištěním nádrže pitné vody. Do cvičení, které bude pokračovat i v dalších dnech, se zapojí na dvě stovky lidí.

Cíl je jasný: Zastavit útočníky, kteří se snaží kontaminovat vodu přehrady Švihov. Ta totiž zásobuje pitnou vodou přes milion obyvatel.

„Je tady aktivní záloha krajského vojenského velitelství, to znamená vojáci v záloze povolaní na cvičení. Jeden z nich je maskovaný jako postřelený,″ popsal velitel zásahu Roman Tkačik. Řekl, že aktivita a schopnosti vojáků v záloze jsou srovnatelné s jejich profesionálními kolegy.

Do cvičení se zapojili také hasiči. Jejich úkolem bylo zjistit, zda látka není radioaktivní. To s pomocí laboratoře zjistí okamžitě na místě, přesnější složení za několik desítek minut.

Hasiči u vody zjišťují, jestli není voda znečištěná radioaktivními látkami

Připravenost si vyzkoušeli také záchranáři. „Už na první pohled je jasné, že vozidlo našich lidí špatně zastavilo, totiž v místě, kde je největší zúžení. Právě u kvůli takovým detailům se cvičení dělají,″ vysvětlil šéf středočeských záchranářů Martin Houdek.

Ředitel Povodí Vltava Petr Kubala potvrdil, že v současné době je důležité, aby si záchranáři podobné situace vyzkoušeli. Doufá jen, že je nebudou potřebovat.

Při sehraném napadení hráze došlo k fiktivnímu zranění
autor: haj
Spustit audio