Záchrana leguána z vysokého stromu. Samici Blue museli nakonec říčanští hasiči setřást

31. květen 2023 16:50

Na tísňové lince byli středočeští hasiči požádáni o pomoc při záchraně leguána modrého, který v obci Kostelní Střimelice nedaleko Stříbrné Skalice v okrese Praha-východ utekl majitelům z rodinného domu a vylezl na vysoký strom na zahradě.

Záchrana samice leguána Blue z vysokého stromu

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje vyhlásilo poplach jednotce z hasičské stanice Říčany, která vyjela s cisternou a automobilovou plošinou. Po příjezdu hasičů na místo a rychlém průzkumu bylo upřesněno, že se zvíře nachází v koruně stromu, ke kterému ovšem nejde zajet s výškovou technikou, neboť ji kvůli drátům elektrického vedení nejde ustavit.

Velitel zásahu uvažoval o povolání lezeckého družstva, ale v posádce cisternové automobilové stříkačky byl jeden člen lezecké skupiny, který měl ve voze i potřebné vybavení. Navrhl, že se pokusí dostat do koruny a leguána sundá. Pomocí lanové techniky se nakonec dostal asi do patnáctimetrové výšky, jenže zvíře sedělo daleko na tenké větvi, kam už nebylo možné postoupit.

Po dohodě s majiteli leguána bylo následně rozhodnuto, že se lezec pokusí asi šestiletou samici Blue, jak byla v místní edukační stanici Therapy4u.cz pojmenována, ze stromu setřást do připravené deky. Po krátké chvíli se pak leguán už skutečně snášel k zemi a hned po zachycení do deky ještě kousek odběhl, ale podařilo se ho rychle chytit. Nakonec se Blue nechala vyfotit v kruhu rodinném i se svými zachránci.

zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje
Spustit audio