Zastupitelé Slaného odvolali starostu Pavla Záloma (ČSSD)

8. březen 2016

Slánští zastupitelé odvolali na pondělním večerním zasedání z funkce starostu Pavla Záloma (ČSSD). Vedením města je teď dočasně pověřený 1. místostarosta Milan Grohmann. Část zastupitelů kritizovala hlavně Zálomův postup při plánování modernizace čistírny odpadních vod. On sám si ale za svým jednáním stojí a odvolání považuje za účelové.

„“Převolení“ starosty, jak oni tomu říkali, mělo proběhnout už loni na jaře a od té doby se to cyklicky opakovalo. V té době jsem byl ještě neprozíravý a nevěřil jsem, že ta palba jde z vlastních řad,“ řekl Českému rozhlasu bývalý starosta Zálom.

Starostovo odvolání navrhoval zastupitel Lubomír Šmehlík z koaliční Strany práv občanů a nezávislých kandidátů. Uvedený bod si zastupitelé sice odsouhlasili už minulý týden, ale protože překročili čas, po který můžou jednat, museli zastupitelstvo přerušit. Někteří kritizovali starostův postup, když chtěl prověřit předčasné ukončení smlouvy s vodárnami kvůli plánované modernizaci čistírny odpadních vod. Jako náhradu mají vodárny dostat přes deset milionů Kč. Starosta to chtěl znovu prověřit, i když zastupitelstvo smlouvu o narovnání s vodárnami už schválilo. Pro odvolání Záloma bylo 14 zastupitelů z 25 přítomných.

Smlouva s vodárnami měla platit do roku 2019. Za každý měsíc, který by do vypršení smlouvy zbýval a čistírnu by provozovalo město, by Slaný mělo vyplatit vodárnám přes 300.000 korun. Vyplývá to z dokumentu z roku 2012.

Ve Slaném vyhrálo volby hnutí ANO s pěti zastupiteli, sociální demokraté získali tři mandáty, stejně tak Naše město a Unie pro sport a zdraví, Strana svobodných občanů má dvě křesla. V opozici jsou občanští demokraté se čtyřmi mandáty, Volba pro Slaný se třemi zastupiteli a Občané města Slaného se dvěma. Dva mandáty získalo Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK.

autor: Kristýna Prošková | zdroj: ČTK
Spustit audio