Zbavte se květopase jahodníkového, nebo on vás zbaví úrody jahod
Pokud vám květy na jahodnících v uplynulém týdnu pomrzly, tedy zhnědly nebo zčernaly, odstraňte je. Kromě mrazu může na jahodníku řádit i malý tmavý brouk s šedými chloupky, květopas jahodníkový. Je významným škůdcem jahodníku, ale i maliníku a ostružiníku. Jeho tělo měří jen 2 až 4 milimetry, ale dokáže poničit až 80 procent úrody. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:
„Když zjistíme, že část poupat na jahodnících má nakousané stopky a poupata či kvítky schnou, máme v jahodách květopase jahodníkového. Při dobrém pozorování ho objevíme ještě předtím, než samička začne do poupat klást vajíčka a nakousávat stvoly.
Dospělci vykusují v okvětních lístcích jahod pravidelné otvory. Tehdy je třeba zasáhnout některým z kontaktních a požerových přípravků. Na trhu je kromě těch klasických i poměrně velký výběr přípravků na bázi olejů, s draslíkem, sodíkem, přípravky z výtažků kůry, ze dřeva některých tropických stromů.
Poškozená poupátka obíráme a zašlapáváme je do pevného podkladu (dlažba, ploché kameny), aby se z nich nemohli líhnout noví obaleči. Larvička padá na zem, kuklí se a z kukly vyletuje dospělec. Když poupata nesbíráme, můžeme si se sadbou, na které je zemina, přenést květopase na jiné místo, kam by se vlastními silami dostával jen s potížemi.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.