Zdravá a chutná čočka na kyselo s pražskou šunkou a vejcem pro profesora Pavla Pafka
Když Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal přemýšleli, na jaké jídlo pozvou profesora Pavla Pafka, zvolili zdravý pokrm. S Pavlem Býčkem, šéfkuchařem restaurantu The Eatery Praze se rozhodli pro moderní verzi čočky na kyselo se strouhanou pražskou šunkou a pomalu vařeným vejcem. Zkuste si ji udělat a budete překvapeni její chutí.
Čočka na kyselo s pražskou šunkou a vejcem
Ingredience na 4 předkrmové porce:
150 – 200 g černé čočky beluga
1/2 mrkve
malý kousek celeru
3 bobkové listy
10 ks nového koření
70 g másla
1 šalotka
300 ml zeleninového vývaru
3 snítky čerstvé majoránky
200 g pražské šunky
4 vejce
2 lžíce balzamikového octa
1 lžíce cukru
sůl na dochucení
1 cibule
Postup:
Čočku si předvaříme ve vodě s troškou kořenové zeleniny a divokým kořením tzv. „na skus“.
Do rendlíku vložíme oříšek másla a nadrobno nakrájenou šalotku, kterou necháme zesklovatět. Nemusí být osmažená do zlatova, protože v čočce se stejně rozvaří. Přidáme uvařenou a scezenou čočku, zakápneme octem balsamico (cca 2 lžíce), podle chuti. Necháme ho odvařit a přilijeme zeleninový vývar tak, aby čočka byla lehce ponořená.
Přidáme trošku másla, aby čočka byla krémová a čerstvou majoránku. Tu buď strhneme ze stonku, nebo přidáme celou a po uvaření jí vyndáme. Čočku už necháme jen lehce probublávat, nevaříme. Zvolna promícháváme.
Nakonec dochutíme opět troškou másla, cukrem a solí. Cukr by měl vybalancovat kyselost čočky. Opět podle chuti.
Poté si na másle pomalu orestujeme cibuli, kterou jsme nakrájeli na dlouhé tenké plátky.
Připravíme si pomalu vařené vajíčko. Buď v přístroji při 63 °C asi 1 hodinu a 15 minut – bílek bude lehce rosolový, žloutek bude krémový. V domácích podmínkách si uděláme pošírované vejce, tedy uvařené ve vodě s octem. Vajíčko při servírování lehce osolíme.
Kvalitní šunku od kosti (ne šunkový nářez) dáme předem na hodinu do mrazáku, aby ztuhla a my jí mohli na jemném struhadle postrouhat.
Hotový pokrm servírujeme v misce, abychom mohli jednotlivé části vrstvit nad sebe. Na dno dáme pečenou cibuli, na ní krémovou čočku a na ní dlouze vařené vejce. Navrch pokrmu přidáme bylinky – lépe jen rozemnout v ruce než krájet nožem, vůně se může krásně rozvinout. A nakonec posypeme strouhanou šunkou. Efekt je ten, že jídlo provoní.
Pavel Býček
Tvrdí, že hlavní ingrediencí jeho vaření je láska - láska k jídlu. Kdyby nevařil, šel by nejspíš do armády, kvůli disciplíně, pořádku a výkonům. Má rád recepty, které začínají slovy: „Zatop v kamnech.“ Jí skoro všechno, nenávidí pouze krupicovou kaši, dělá se mu špatně, jen když ji vidí.
Po svém působení v Hotelu Alcron v Praze si s kamarádem Davidem Pátkem otevřel v Praze 7 – Holešovicích restaurační bistro s názvem The Eatery. Vaří tu klasickou i zapomenutou českou kuchyni ve stylu 21. století.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.