Ze stařičké vodárny mají v Chrasti na Chrudimsku novou vyhlídkovou věž
Vodárenskou věž v Chrasti u Chrudimi v Pardubickém kraji nejde přehlédnout. Tyčí se nad městem jako vysoký maják viditelný ze širokého okolí. Řeč je o „novém“ vodojemu z roku 1929. My se ale vydáme k původní chrastecké vodárenské věži, po které je třeba už trochu pátrat. Je ovšem neméně zajímavá a také o hodně starší než její následovník.
Kamenná stavba ve tvaru komolého jehlanu pochází z roku 1622. Byla součástí vodovodu chrasteckého biskupského zámku, který budoval rourmistr Martin Hirunda z Bělé pod Bezdězem.
Povolat odborníka z poměrně vzdálených končin českého království byl dobrý tah. Důmyslné zařízení pracovalo bezchybně a části původního dřevěného potrubí vydržely dodnes. K vidění jsou přímo v Chrasti, v expozici městského muzea.
Užitkovou vodu čerpala do vrchní části pětadvacetimetrové věže pumpa poháněná dřevěným kolem. O zbytek se postarala fyzika. Z rezervoáru tekla samospádem do zámku a také do kašny na náměstí.
Na konci sedmdesátých let minulého století se zhroutilo schodiště a vstup do věže zatarasilo pletivo. Památka se tak na několik desetiletí změnila v obří holubník.
Proměnu starého vodojemu ve vyhlídku dokončilo město v roce 2012. Návštěvníci sice musí vyšlapat stovku schodů, za odměnu je ale čeká pohled na velkou část Chrasti i jejího okolí. V jednotlivých patrech jsou umístěné informační panely se zajímavostmi z historie vodárenství celého regionu. Vstupenka není potřeba. Věž je volně přístupná po celý rok, vždy od svítání do soumraku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zkoumá zakázky pojišťovny ministerstva vnitra pro firmy šéfa lyžařů Trávníčka
-
Musk dál škrtí USA. Vyhazovy doprovází potlesk i obavy, aby nezadusil demokracii
-
Únor přinesl povinnosti, listopad horoskopy a Ježíše. Co o českých dějinách prozrazuje 883 tisíc knih
-
Polské jaderné zbraně? Zcela nereálné, na Macronův ,deštník’ by ale Kreml reagoval, míní odborník