Žilní trombóza může mít vážné následky. Léčba vyžaduje naprostý klid

21. květen 2025

Žilní trombóza většinou přijde náhle. Připravuje se ale dlouhodobě a potichu. Častěji se objevuje u lidí, kteří jsou k těmto problémům náchylní. Ohrožené jsou i ženy, které dlouhodobě používají hormonální antikoncepci.

Žilní trombóza může postihnout povrchové nebo hluboké žily. Vzniká ucpáním žil krevní sraženinou. Podezření na ni se dá vyslovit v situaci, kdy je noha zarudlá, oteklá a bolestivá.

U povrchové trombózy je v průběhu žíly červený horký pás, který je bolestivý a přímo kopíruje vinutí žíly viditelné i na povrchu kůže. Obzvláště nebezpečná je ale hluboká trombóza. Krevní sraženina se někdy může utrhnout a skončit v srdci, mozku nebo v jiné části těla, kde ucpe tepnu. Způsobí nedokrevnost, a tím i neprokysličení okrsku, který daná tepna vyživuje.

Pro organismus je to vždy šok. Některé části těla jsou náchylnější – nejohroženější jsou plíce a mozek. Při podezření na žilní trombózu je proto nutné co nejrychleji navštívit lékaře, který pacienta pošle na duplexní SONO. Tímto vyšetřením se zjistí, jestli se skutečně jedná o trombózu a v jaké úrovni. Pokud není v blízkosti lékař, při symptomech je na místě okamžitě jet do nemocnice.

Žilní trombóza a plicní embolie, to je tichý zabiják (ilustrační foto)

Embolizace i v dolních končetinách

Záleží na tom, jak je krevní sraženina velká a jak daleko se dostane. Menší se může zastavit v lýtku, kde dotyčný cítí brnění, chlad, noha může z nedokrvení zbělat. Nebezpečné je ucpání tepny (embolizace) v třísle, které může nastat větší krevní sraženinou. Noha brní, je bílá, nedokrvená a těžko se ovládá. Tady jde o čas. Během několika hodin může dojít k nenapravitelnému poškození tkání v noze a dotyčný může o danou končetinu přijít.

V případě plicní embolie se jedná o život ohrožující okamžik. Je nutné okamžitě volat záchrannou službu na telefonním čísle 155, nebo co nejdříve odjet do nemocnice. Postižený nemůže při plicní embolii dýchat, má bolest na prsou, která může vystřelovat až do ramene, do zad nebo pod lopatku.

Před hrozící cévní mozkovou příhodou někdy organismus člověka varuje prostřednictvím krátkodobých příznaků. Nevyplatí se je podceňovat

První pomoc

Hlavní potíže jsou nedostatek dechu a malá kapacita plic. Postiženého posadíme zpříma tak, aby měl hlavu nahoru a plíce co nejvíce otevřené. Tato pozice mu pomůže dýchat zbytkem plic. Jako první pomoc můžeme podat i lék s kyselinou acetylsalicylovou. 

O minuty jde také v případech, kdy se krevní sraženina dostane do mozku a dotyčný je postižen mozkovou mrtvicí. To je navíc často obtížné rozpoznatelné. Mozková mrtvice se totiž u postiženého projevuje různě – mimo jiné i náhlým zvracením nebo nečekaným pomočením či silnou bolestí hlavy. Postižený může mít i nepřítomný pohled. Volejte okamžitě rychlou záchrannou službu.

Spustit audio