Zuzana Osako vystihla motto své oděvní značky už samotným názvem: Tradice

Psal se rok 2021 a celý svět upoutala česká olympijská kolekce, ve které se naši nejlepší sportovci představili na Olympiádě v Tokiu. Autorka kolekce, Zuzana Osako, do ní vtiskla svou vizi výtvarnice, oděvní designérky i textilní návrhářky. Ačkoliv pracuje a žije v Roztokách u Prahy, velmi jí ovlivnilo dětství a mládí prožité v rodném Slovácku. Ve své návrhářské tvorbě propojuje prvky i výjevy spojené s tradiční lidovou kulturou, lidovými řemesly a přírodou.

Módní průmysl poznala dobře i jako žádaná modelka. Dnes paní Zuzana Osako do oblasti módy pod svou značkou Tradice vrací prvky lidové kultury i národní identity. Už od dětství prožitém na rodném Slovácku byla zvyklá na kroje, které tehdy ženy běžně nosily jako každodenní oděv. To byl případ i její prababičky, se kterou vyrůstala a nepamatuje si ji jinak, než v krásně upraveném kroji.

Její cesta následně vedla do Prahy, kde se velmi úspěšně uplatnila jako vyhledávaná ilustrátorka. V její výtvarné práci je jasně cítit silné pouto s tradiční lidovou kulturou a přírodou. Při podrobnějším pohledu na její kresby si také můžeme všimnout, že je významně ovlivněna Japonskem, kde pět let žila a studovala malbu japonskou tuší. Věnuje se ale také fashion ilustraci, která již nesla jasné otisky její zkušenosti z módního průmyslu rovněž v roli modelky.

Odkaz, který bylo nutné zachovat

Přibližně před patnácti lety se její tvůrčí činnost postupně začala připravovat na nový směr. Často jezdívala domů na Slovácko a bývala svědkem smutných scén. Babičky, které ještě v dobách jejího dospívání běžně nosily kroje, postupně vymíraly. Pozůstalí pak nosili do sběru plastové pytle naplněné tradičním oblečením, protože nevěděli, kam jinam ho dát. Paní Zuzana začala mít strach, že se krásná tradice lidových krojů vytrácí a nenávratně mizí.

S kamarádkami si tehdy začaly samy některé vyřazené části krojů zkoušet a zjistily, jak příjemně se nosí. Navíc umocňují ženskost a příjemně působí nejen na svou nositelku, ale i na okolí. Tehdy začala v představách již zkušené výtvarnice vznikat první menší kolekce oblečení určeného pro běžné užití do současného světa. Ovšem v silné inspiraci lidových krojů především z Podluží, které dobře znala.

Tradiční kroj odlehčila, ale zachovala jeho hlavní rysy. Navíc začala různé detaily i prvky lidového kroje velmi vkusně používat také jako oděvní doplněk. První přehlídka kolekce předčila očekávání. Bylo evidentní, že nápad, propojit prvky lidových krojů se současnou módou, je vítaný a nachází velkou odezvu u žen i mužů. Práce přibývalo a začal se rýsovat další nutný krok, založení vlastní oděvní značky.

Značka „Tradice“ oslaví desetileté jubileum

V roce 2021 paní Zuzana Osako pod svou značkou „Tradice“ navrhla olympijskou kolekci pro naše sportovce na olympijských hrách v Tokiu. Upoutala na sebe především hojným využíváním modrotisku.

Ostatně s tradičními řemeslnými firmami především z rodného Slovácka paní Zuzana Osako spolupracuje na přípravě všech svých modelů. V jejím ateliéru najdete tradiční vzory modrotisků z řemeslných dílen především ze Strážnice a Olešnice, ale své místo tu má i tkalcovství a brožování. Tradiční prvky krojů používá tak, aby se v nich jejich nositelé cítili dobře, ať už jdou do kanceláře nebo na procházku do přírody. Je až zajímavé, jak dalece se do připravovaného modelu drobnými detaily a využitím střihů lidových krojů okamžitě dostávají prvky naší národní identity. Využití střihu dámských krojů pak podtrhuje ženskost. V nabídce jsou ale také modely pro muže a děti a stále oblíbenější jsou i různé tradiční doplňky do domácnosti.

K tvorbě patří ruku v ruce i etika a estetika

Paní Osako si velmi vybírá a zvažuje, jak a z jakých materiálů své modely vyrábí. Její ateliér v Tichém údolí Roztok u Prahy je skutečným tvůrčím místem. Při pohledu do zeleně zahrady tu navrhuje nejen své modely, ale vytváří také nové textilní vzory.

To je ostatně další tvůrčí činnost, kterou si musela jako výtvarnice osvojit. Má ale tu výhodu, že spolupracuje se svým starším synem, který je grafik. Nakonec se sama naučila připravovat tzv. čtvercové rastry, které se při potisku stále opakují a musí se připravit tak, aby jednotlivé vzory na sebe přirozeně navazovaly a napojení nebylo znatelné. Paní Osako čerpá inspiraci pro své látky především v přírodě. Pod vlastní značkou Tradice pak navazuje na prvky lidové kultury tak, aby dobře sloužily v současném životě a pozitivně naladily svého nositele i jeho okolí. 

Spustit audio