Krajan - kniha o Gustavu Mahlerovi
Je-li Franz Kafka světově známým židovským umělcem spjatým s územím České republiky, je třeba hned dodat, že nikoliv jediným. Věhlas si získal i hudební skladatel Gustav Mahler. Muž ze stejného rodu, spisovatel a scénárista Zdeněk Mahler, mu věnoval zatím svou poslední knihu nazvanou „Krajan“.
Zdeněk Mahler se ve svých předchozích knihách mimo jiné věnoval Mozartovi, Smetanovi a Dvořákovi; nyní přišel na řadu Gustav Mahler v knížce „Krajan“. Ten název je velmi přiléhavý, neboť Mahler se narodil roku 1860 na Vysočině. Dětství prožil v Jihlavě a pak studoval i v Praze. Odtud vedla jeho cesta do světa.
Do Čech a na Moravu se ještě vrátil i jako dirigent, než se stal šéfem Dvorní opery ve Vídni a na konci života dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. České prostředí Mahlera nepochybně ovlivnilo; platí však i jeho známý hořký výrok o zkušenostech světoběžníka s velkou kariérou v cizině: „Cítím se jako trojnásobný vyhnanec: jako Čech mezi Rakušany, jako Rakušan mezi Němci, jako Žid na celém světě. Všude vetřelec, nikde vítán.“
Zdeněk Mahler knihu napsal a vydal k nadcházejícímu 150. výročí narození Gustava Mahlera a navíc připravil pro Českou televizi i dokumentární cyklus o tomto skladateli a dirigentovi. Kniha „Krajan“ poměrně stručně shrnuje Mahlerův bohatý život, v němž často měnil místa bydliště, studia i práce; život skladatele, který - aby se uživil - musel především dirigovat a na skládání měl málo času, vlastně vždy jen letní prázdninové měsíce; život dirigenta, který byl náročný k orchestru i ke zpěvákům, ale především k sobě samému a který také skládal, ale marně se dlouho pokoušel prosadit své vlastní skladby.
Vzhledem k okolnostem toho Gustav Mahler nesložil mnoho, přesto zanechal díla, jež dnes patří k nejhranějším na světě. I jako dirigent však zanechal velmi výraznou stopu: především jako šéf Dvorní opery ve Vídni v letech 1897 - 1907, když předtím působil mimo jiné v Olomouci, Praze, Lipsku, Budapešti a Hamburku.
Jako každá velká, výrazná, náročná a komplikovaná osobnost měl Mahler mnoho nepřátel, mnoho problémů, a to i v soukromém životě s krásnou Almou Schindlerovou. Trápilo ho i nemocné srdce. Gustav Mahler zemřel předčasně v květnu roku 1911.
Některá jeho díla byla uvedena až posmrtně, 10. symfonie zůstala nedokončená. To všechno a mnohé další popisuje Zdeněk Mahler svým čtivým stylem a vyprávění prokládá i bohatým obrazovým doprovodem.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Izrael si blokádou poškodil pověst. Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí, míní Kalhousová
-
‚Šťastný nejsem.‘ Pelta půjde na 5,5 roku do vězení, Kratochvílová na šest let, rozhodl soud
-
ŽIVĚ: Dukla bojuje v baráži s Vyškovem, Pardubice s Chrudimí. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos