AMONIAK

21. březen 2003

Dnes se budeme věnovat čpavku, tedy přesně řečeno amoniaku. A nemám k tomu jiný důvod než ten, že už dlouho jsem zde nemluvil o běžných slovech, v nichž je skrytá nějaká osoba, eventuálně mytologická či literární postava.

Se čpavkem, tedy s amoniakem, se vypravíme do světa dávných egyptských bohů a také do starého Řecka. Nejprve si ale řekneme pár základních chemických fakt. Amoniak čili čpavek je sloučenina dusíku a vodíku, je to bezbarvý, k slzení dráždící plyn. Je ho možné poměrně snadno zkapalnit na kapalinu s teplotou varu -33,4 st. Celsia, což znamená, že se snadno vypařuje a přitom ochlazuje své okolí. Toho se využívá v průmyslových chladicích zařízeních. Za mého dětství se šaty čistily čpavkem a byl to smrad nesmírný. Ale slíbil jsem egyptské bohy.

Jedním z nevyšších egyptských bohů byl Amon, v dobách Nové říše, kdy hlavním městem Egypta byl Veset na horním Nilu, byl dokonce vůbec nejvyšším bohem. Kněží o něm zpívali: "Amon, který vznikl první, ten jehož podstatu nikdo nezná: nebylo boha, který vznikl před ním, nebylo boha, který vznikl s ním... Neměl matku, která by ho nazvala jménem, neměl otce, který by ho zplodil... Všichni ostatní bohové vznikli teprve potom, když on sám sebou učinil počátek."

Michal Novotný

Když se do Egypta za Alexandra Velikého dostali Řekové, usoudili, že Egypťané říkají Amon řeckému nejvyššímu bohovi Diovi, že jde o jednu osobu. A této jedné osobě, nejvyššímu bohu Diovi-Ammonovi, pak v jedné oáze v severoafrické poušti postavili chrám. V pouštních oázách je vždycky problém s topením. Obvyklá paliva jako dřevo či snad uhlí nejsou k dispozici, a tak se topí lecčím, v Amonově chrámu například velbloudím trusem. Nevím, jak takové topení trusem notabene v chrámu probíhá, ve Slovech vědy Isaaka Asimova se však píše, že díky tomuto topení se na stěnách a stropu chrámu se usazovaly saze, které obsahovaly bílé krystalky podobné krystalkům soli. A těm se podle jména boha, jemuž byl chrám zasvěcen, začalo říkat Amonova sůl, tedy sal ammoniac. Později se to sloučilo na salmiak, což se neujalo, a také zkrátilo na amoniak, a to se stalo oficiálním názvem této látky, z níž se už od starověku získával čpavý plyn, kterému česky říkáme čpavek, což je ovšem od slovesa čpět.

Druhdy nejvyšší egyptský bůh Amon se nedostal jen do odborného pojmenování čpavku. Derivátům amoniaku se říká aminy, aminové skupiny jsou pak součástí aminokyselin, což jsou jedny z nejdůležitějších stavebních prvků všech organismů včetně člověka. Pojmenování aminy se objevuje i v názvu vitamínů.

Historie slov mě opravdu fascinuje. Vitamíny mají své jméno díky tomu, že v jakési africké oáze měli někdy před více než dvěma tisíci let chrám boha Amona, v němž se topilo tak, že se tam nedokonale spaloval velbloudí trus.

Vysílá se v pátek 21.3.03.

(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.