Archivář Českého rozhlasu objevil unikátní nahrávku varhan, které Antonín Dvořák koupil kostelu v Třebsku

25. listopad 2024

Podobně jako s rodnou Nelahozevsí je Antonín Dvořák spojený s Vysokou u Příbrami, kam jezdil pravidelně na léto. Žádné ráno tak nechyběl v nedalekém kostele v Třebsku na ranní mši. V roce 1894 do něj dokonce pořídil varhany. Ty se ale nezachovaly. V rozhlasovém archivu teď pracovníci našli unikátní nahrávku, která zachycuje jejich zvuk.

„Sem koupil Antonín Dvořák varhany, které bohužel v roce 1953 při velkém požáru kostela shořely. Nezachovalo se vůbec nic, pouze lavice, na které Dvořák sedával při hře,“ ukazuje Jan Bondra, rodák z Třebska, místní varhaník a ladič.

„Nové varhany slavný hudební mistr doktor Antonín Dvořák daroval chrámu páně zdejšímu. Dne 8. září byly posvěceny a svému účelu odevzdány. Pak tam je přímo rukopis AD: A já hrál na varhany v Třebsku 8. 9. 1894,“ čte Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka v nedaleké Vysoké.

Vysoká u Přibramě

„Antonín Dvořák sem chodil hrát pravidelně při svých pobytech na Vysoké. Jeho nejoblíbenější píseň byla Tisíckrát pozdravujeme tebe,“ dodává Bondra. Ta se našla i na nahrávce v Českém rozhlase.

Dvořák byl sám výborným varhaníkem, pravidelně tu hrával na mších, často improvizoval. Tento dar kostelu nebyl vůbec levnou záležitostí.

„Dvořák v té době byl v Americe, přijel jenom na prázdniny. Tam si vydělával v dnešním přepočtu přibližně milion korun měsíčně. Varhany mohly stát mezi 800 až 1000 zlatými. To bylo tehdy jako půlka ceny celého domu nebo pronájem bytu v Praze na několik let dopředu,“ počítá Poláček.

Nahrávku, na které zní Dvořákova Novosvětská i zmíněná mariánská poutní píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe, objevil archivář Českého rozhlasu Miroslav Turek. „Prohrabával jsem se zvukovými fóliemi a gramofonovými deskami se zvukovými efekty, jako je startování letadla, tlukot srdce a podobně. A mezi tím jsem našel několik desítek zvukových fólií s nápisem Zvony.“

V letech 1941 a 1942 rozhlasoví pracovníci v rámci akce Zvony mého kraje objížděli český venkov a natáčeli zvuky zvonů v kostelích i zvoničkách. „Na některých těch zvukových fóliích byly i jiné věci, například nějaké rozhovory. A na jedné fólii byly také varhany,“ popisuje Turek. Byl to právě záznam zvuku z Dvořákových varhan v Třebsku.

Z Dvořákových varhan zbyla sice jen stolička, přesto v Třebském kostele varhany mají. Nahradil je cenný barokní nástroj původně z Kostelce nad Orlicí.

autoři: Tomáš Maleček , red
Spustit audio