Automat

23. květen 2005

V pátek jsem v této rubrice a pak také v sobotu v rubrice Česky třeba i nehezky mluvil o anglickém slovním spojení fast food, které se teď čím dál častěji objevuje jako označení prodejen, výroben a také samotných výrobků takzvaného rychlého občerstvení. Provozovny rychlého občerstvení nejsou u nás žádná novinka, jen jsme pro ně dosud užívali jiná pojmenování. Už delší dobu ve větších městech známe automaty, bistra, bufety, snack-bary, espresa. Všechna tato pojmenování jsou takzvaná cizí, tedy přejatá slova a všechna mají zajímavé jazykové zákulisí.

Začnu podle abecedy, tedy automatem. Toto slovo má podle Slovníku spisovného jazyka českého dva významy. Za prvé je to "přístroj nebo stroj, který koná samočinně prostřednictvím vnitřního mechanismu bez působení lidské síly nějakou práci". Jako příklady pro tento význam slovník uvádí spojení "telefonní automat", větu "pracovat na automatech v textilní továrně" a také "vojáci ozbrojení automaty", tedy zbraněmi, kterým se dnes častěji říká samopaly. Dále slovník zaznamenává, že v tomto významu se slovo automat používá i obrazně, například ve větách "pracovat jako automat", tedy bezmyšlenkovitě, a "pohybovat se jako automat", tedy samovolně. Jako druhý význam slova automat slovník uvádí "jídelna bez číšnické obsluhy, v níž se jí zpravidla vstoje". Slovo automat pochází z řečtiny, kde automatos je složenina slov autos, sám, a přechodníkového tvaru kořene men, myslet. Původní řecké slovo tedy znamenalo "samomyslící". K čemuž se první význam našeho slova automat docela hodí, ale pokud jde o jídelnu bez obsluhy... Co je na ní samočinného, samomyslícího...

Michal Novotný

V žádném odborném slovníku jsem vysvětlení této záhady nenašel, a tak se musím spokojit s vysvětlením z knížky neodborné, z pamětí novináře Bedřicha Rohana, který po roce 1968 uprchl před komunisty do Anglie. Ten vzpomíná, že někdy ve 30. letech minulého století byly v nově otevřené jídelně Koruna na Václavském náměstí instalovány automaty na obložené chlebíčky. Vhodili jste minci, zařízení se otočilo a vy jste si mohli vzít chlebíček nebo talířek se salátem. Majitel Koruny, který se prý nejprve jmenoval Bloch a pak Bárta, stejné zařízení instaloval později ještě v Černém pivovaru. A od těchto populárních automatů na chlebíčky pak prý dostaly jméno samotné jídelny, píše Bedřich Rohan.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.