Barbara Hansen Čechová o diskriminaci žen v zaměstnání

21. listopad 2012

S psycholožkou a šéfredaktorkou časopisu HR forum Mgr. et Mgr. Barbarou Hansen Čechovou jsme si povídali o diskriminaci žen v zaměstnání.

Diskutovali jsme o způsobech, jak se projevuje. Probírali jsme její vliv na vývoj pracovní kariéry ženy. Věnovali jsme se možnostem jejího řešení.

  • Psycholožka a šéfredaktorka časopisu HR forum Mgr. et Mgr. Barbara Hansen Čechová o diskriminaci žen v
    zaměstnání
    " style="">
    Psycholožka a šéfredaktorka časopisu HR forum Mgr. et Mgr. Barbara Hansen Čechová o diskriminaci žen v
    zaměstnání
    " style="">
    Psycholožka a šéfredaktorka časopisu HR forum Mgr. et Mgr. Barbara Hansen Čechová o diskriminaci žen v
    zaměstnání
0:00
/
0:00

V České republice mají průměrně matky nižší plat než bezdětné ženy. U mužů je to ale naopak, otcové berou více. Rozdíly v platech rodičů a bezdětných jsou větší v Praze než v ostatních regionech. Vyplývá to z průzkumu portálu MujPlat.cz, který zastřešuje Středoevropský institut pro výzkum práce (CELSI).

Ženy s dětmi mají nižší platy než jejich bezdětné kolegyně téměř bez ohledu na věk. Jen v případě žen starších 50 let se rozdíly dorovnávají a matky vydělávají o několik stovek korun měsíčně více. Největší rozdíl mezi platy je podle průzkumu ve věku 30 až 39 let. Medián platu matek v tomto věku je 18 600 korun a žen bez dětí až 24 200 korun. Medián představuje prostřední hodnotu, tedy takovou výši, kdy polovina zaměstnanců má příjem nižší a druhá naopak vyšší.

Otcové naopak vydělávají po celou kariéru více než bezdětní muži. U mladých mužů ve věku 20 až 29 let je rozdíl malý, v řádu stovek korun. S přibývajícím věkem rozdíl roste a muži ve věku 40 až 49 let s dětmi vydělávají téměř o 2 500 korun více.

Když chybí školky

Zásadním problémem v zaměstnanosti českých žen jsou nedostatečné podmínky pro hlídání dětí. Více než pětina českých manažerek odříká práci na lukrativních pozicích, protože nemá hlídání pro děti. Je to mnohonásobně víc než ve vyspělých zemích. Ukázala to analýza společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů. Kvůli babyboomu posledních let jsou mateřské školy přeplněné, v minulém školním roce odmítly přes 39 000 dětí.

„Zatímco v západní Evropě a Severní Americe kvůli nemožnosti zajistit hlídání dětí a péči o ně odmítají lukrativní pozice čtyři procenta kandidátek, v České republice je to 22 procent,“ tvrdí analýza. Obecně má prý více než polovina českých žen zájem na rodičovské dovolené pracovat, 29 procent z nich si ale nepřivydělává, protože nemá kam dát dítě.

Podle České školní inspekce odmítly školky v předminulém školním roce každé čtvrté dítě, počet zamítnutých žádostí vzrostl o třetinu. Kapacita školek je vytížena téměř na 92 procent. Jeslí a dalších zařízení, která by přijímala děti mladší tří let, je minimum.

Alternativou jsou soukromá zařízení. Další variantou jsou firemní školky. Podle údajů Asociace provozovatelů soukromých a firemních školek ČR z letošního prvního čtvrtletí je jich v republice přes třicet.

autoři: Alima Martinová , Barbara Hansen Čechová