BERAN (souhvězdí)
Včera jsem tu mluvil o jazykovém zákulisí českých slov beran a skopec, k čemuž mě inspirovala skutečnost, že v těchto dnech po jarní rovnodennosti je Slunce v souhvězdí Berana a jak tvrdí astrologové, ti, kteří se teď narodí, budou ve znamení Berana.
Dnes si povězme, o jakého berana vlastně jde, co je to za berana, který se za starých Řeků, jistě za nějaké zásluhy, dostal na oblohu. Příběh tohoto nebeského berana je velmi spletitý a odvyprávět ho podrobně by znamenalo uspořádat zde mnohaminutovou přednášku. Pokusím se věc zestručnit.
Na počátku celé historky je týraní dětí. Orchomenský král Athamas byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství s bohyní oblaků Nefelou měl dvě děti, syna Frixe a dceru Hellu. Pak svou božskou ženu opustil a oženil se podruhé, s dcerou thébského krále Ínou. Ta však, jak to někdy bývá, na děti z prvního manželství žárlila a značně je týrala. Když svého muže donutila k rozhodnutí syna Frixe obětovat bohům, jinými slovy zabít ho, první ženě došla trpělivost a poslala pro své děti zlatého berana. Jiná verze tvrdí, že zlatého berana neposlala bohyně oblaků, ale posel bohů Hermés.
V každém případě beran byl nejen zlatý, ale uměl i létat. Děti na něj nasedly a zmizely z dosahu své macechy. Letěly velmi daleko na východ a cestou se stalo neštěstí, Helle z berana spadla do moře, v místech, kterým pak Řekové podle té dívky říkali Hellespont a my je nazýváme Dardanely. Frix na beranovi doletěl až do Kolchidy na černomořském pobřeží pod dnešním Kavkazem. Kolchidský král pak zlatého berana obětoval nejvyššímu bohovi Diovi, před tím ovšem stáhl jeho kůži se srstí ze zlata a toto zlaté rouno pověsil v posvátném háji boha Area na vysoký strom hlídaný nikdy neusínajícím drakem. Rouno tam viselo dlouho, dokud se ho nezmocnili takzvaní Argonauti. To bylo padesát nejstatečnějších, nejsilnějších a vůbec po všech stránkách nejlepších řeckých hrdinů, kteří se pod vedením Iásona vypravili na lodi Argo - tedy rychlá - z Řecka do Kolchidy. Co se dělo cestou tam, přímo v Kolchidě i cestou nazpět, vyprávět nebudu, to bychom museli zrušit veškerý dnešní program, a možná že by nám na to nestačil ani čas do dnešní půlnoci. Řeknu jen úplný konec. Zlaté rouno z berana, v jehož znamení v těchto dnech žijeme, nakonec zmizelo a už ho nikdo nikdy nespatřil. Tolik o Beranovi, podle něhož se jmenuje souhvězdí Berana.
Vysílá se v úterý 1.4.03
(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.