Blíženci
V těchto dnech žijeme v astrologickém znamení Blíženců, a protože to dělám každý měsíc, nesmím ani v květnu zapomenout pohovořit v této rubrice o jazykovém zákulisí pojmenování souhvězdí a znamení, které právě teď abych tak řekl působí.
Nejdřív musím říct, že nemají pravdu ti, kteří si snad myslí, že Blíženci nějak souvisí s květnem, měsícem lásky. Lidé opačných pohlaví se často právě v máji sbližují, takže souhvězdí, do kterého Slunce vstupuje koncem května, se jmenuje Blíženci... Ne, opravdu ne. Ti, Blíženci, o které jde, ostatně ani nebyli opačného pohlaví. Jde o dva muže, o dvojčata, která byla nevlastními bratry. Příběh o Blížencích, kterým se řecky říká Dioskurové a latinsky Gemini a kteří se jmenovali Kastor a Polydeukes, či latinsky Pollux, sice o lásce je, ale jde o lásku čistě bratrskou.
Vyprávění o Blížencích musím začít podivností, které jste si asi před chvilkou všimli, dvojčata Kastor a Pollux byla nevlastními bratry. Což jev, který se objevuje velmi zřídka. Budoucí matka musí téměř současně abych tak řekl mít dva různé muže. Což se stalo manželce spartského krále Tyndarea Ledě. Ze spojení Ledy s nejvyšším bohem Diem se narodil Pollux, Kastor pak byl synem Ledina zákonitého manžela. K tomu dodám, že Léda byla počestnější, než si teď myslíte. Ona nevěděla, že se miluje s nejvyšším bohem, ona si myslela, že obcuje s labutí, ve kterou se Zeus proměnil. Dnes bychom asi nevěru s labutí pokládali za zavrženíhodnější než nevěru s mužem, notabene bohem, ale staří Řekové to brali jinak.
V každém případě je důležité, že dvojčata se lišila svou smrtelností. Diův syn Pollux byl nesmrtelný, zatímco Kastor byl obyčejný člověk bez tohoto privilegia. Za jejich života se ten rozdíl nijak neprojevoval, oba byli stejně stateční, stejně hrdinští. Patřili do skupiny největších řeckých hrdinů a jako takoví se ovšem účastnili slavné výpravy Argonautů za zlatým rounem, spolu s Héráklem pak válčili proti Amazonkám, s Meleagrem lovili nebezpečného kalydónského kance a tak dále. Byli nerozluční, měli se opravdu rádi. Když pak byl při jednom boji Kastor zabit oštěpem, Pollux vyčetl svému otci Diovi, že mu nedovolil zemřít spolu s bratrem. Zeus tedy dal synovi na vybranou. Buď bude odteď věčně mladý žít mezi nejvyššími bohy nebo spolu s bratrem vždy na jeden den zemře, což stráví v příšerné Hádově říši, a jeden den budou spolu žít na krásném Olympu. Pollux přijal druhou možnost. Blíženci jsou jeden den živí, jeden den mrtví, což je vlastně vidět i na obloze. Pokud tedy celé léto a celou zimu bereme vždy za jeden den. Souhvězdí Blíženců je v létě ve dne nad obzorem, takže ho nevidíme, zatímco v zimě je viditelné; je jeden den jeho života.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka