Bufet

25. květen 2005

V našem putování po jazykovém zákulisí pojmenování provozoven rychlého občerstvení jsme po fastfoodech, automatech a bistrech dnes došli k pojmenování bufet neboli byfé. Toto slovo psané bufet můžeme číst, jak ho píšeme, a pak skloňujeme bufet bez bufetu, k bufetu jako bez hradu, nebo ho můžeme číst takříkajíc francouzsky byfé a pak ho neskloňujeme. Jdu do byfé. Jsou ovšem lidé, kteří tyto dvě správné možnosti kombinují do jedné nesprávné a říkají, že jdou do byfetu. Nesprávné rovněž zatím je, když slovo bufet napíšeme podle francouzské výslovnosti byfé.

V této rubrice se ale víc než správností psaní a výslovností zabýváme původem slov. V případě francouzského slova buffet se toho ale moc nedozvíme. Tento výraz se objevuje ve dvou našich etymologických slovnících, ale ani v jednom se o jeho původu nic neříká. Slovník Josefa Holuba a Františka Kopečného pouze konstatuje, že francouzské slovo původně znamenalo "almárka na kuchyňské potřeby", zatímco novější slovník Jiřího Rejzka tvrdí, že tímto slovem se původně pojmenovával stolek s vystaveným zbožím a že, cituji, "další původ nejasný".

Michal Novotný

O výrazu snack, který se vyskytuje v pojmenování snack-bar, toho vím stejně málo jako o bufetu. Určitě tedy nesouvisí se slovem šnek, jak těmto hospůdkám říkávali někteří žertéři. Snack je anglicky svačina, lehké jídlo, zákusek a také rychlé občerstvení. O jeho dalším původu nevím nic, zatímco o druhé části pojmenování, o výrazu bar, bych mohl mluvit dlouhé minuty. Stručně: je to anglické slovo, které původně znamenalo tyč, překážka, břevno, pak nálevní pult a pak podnik s tímto charakteristickým pultem. Do angličtiny slovo přešlo ze starofrancozštiny a má snad keltský původ. Podobná slova s podobným významem existují ve staroirštině a v bretanštině, Do příbuzenstva baru patří bariéra, barikáda, baráž, embargo a možná i barák. A zbylo nám ještě espreso. To italsky znamená rychlý, bystrý, expresní. Kavárničky dostaly tento název podle stejnojmenného přístroje na rychlou, expresní přípravu kávy. Asi nemusím dodávat, že do příbuzenstva patří expresy jak ty dopisní, tak ty vlakové. Všechna ta slova mají latinský původ.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný

E-shop Českého rozhlasu