Česká republika je velmoc skibobů a Deštné v Orlických horách líhní nejlepších skibobistů
První skiboby připomínající podivné kolo s lyžičkami, ale i závodní stroj naší nejúspěšnější skibobistky Ireny Francové najdete v muzeu v Deštném v Orlických horách. A není to náhoda, protože právě tady vznikaly první skiboby, první sportovní kluby a sem se závodníci vraceli s medailemi z evropských i světových závodů.
První informace o skibobech a skibobovém sportu se objevily už v 19. století, kdy různí vynálezci, zejména výrobci lyží a bicyklů, zhotovovali jednostopá vozidla - skiboby, které usnadňovaly člověku pohyb na sněhu. Skibob je v podstatě jízdní kolo vybavené namísto kol krátkými lyžičkami a krátké lyže má závodník i na nohách. Podle dochovaných patentových spisů byl v roce 1891 vynálezcem jistý Američan J. C. Stevens. První veřejný závod v jízdě na dřevěném skibobu se konal v roce 1914 na ještědské sáňkařské dráze v Liberci před zraky 25 tisíc lidí.
Česká republika patří k největším velmocem tohoto sportu. A největší líhní špičkových sportovců v jízdě na skibobech bylo a je právě Deštné v Orlických horách. Ve sbírce pohárů byste ve zdejším muzeu našli i ty od nejúspěšnější závodnice všech dob, a to v celosvětovém měřítku – od Ireny Francové - Dohnálkové. Ta do svých třiceti let získala neuvěřitelných 29 titulů mistryně světa v jízdě na skibobech. I v současné době zaujímají čeští závodníci trvale místo na špici v silné konkurenci skibobistů.
Kde se v Orlických horách vzal skibob?
Když se skibob jako nové sportovní náčiní objevil v roce 1914 v Liberci, ihned zaujal i milovníky zimních sportů z Orlických hor. Stejně jako se pár let předtím uchytila výroba lyží, začali nejprve tátové klukům ze starých kol stavět skiboby jen tak podomácku a později je začali konstruovat profesionálně. A protože na zasněžených kopcích Orlických hor se skibobům i skibobistům dařilo, byl tu zakrátko největší československý klub.
Expozice v Muzeu v Deštném připomíná pionýrské začátky i úspěchy zdejších skibobistů. A ukazuje i to, jak byl vývoj stroje složitý, od prvních dřevěných a velmi nepohodlných skibobů až k odpruženým lyžinám a řídítkům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Koalice slibovala zpřísnit střet zájmů. Ruku pro to ve středu nezvedli lidovci ani poslanci ODS
-
ŽIVĚ: Hokejisté Karlových Varů prohrávají s Plzní, utkání vysílá Radiožurnál Sport v přímém přenosu