Císařovna Sisi se nebála být jiná. V mnohém předběhla svou dobu, říká spisovatelka Dagmar Beňaková

20. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Dagmar Beňaková | Foto: Klára Škodová, Český rozhlas

Císařovna Sisi se nebála být jiná. V mnohém předběhla svou dobu, říká spisovatelka Dagmar Beňaková v pořadu Alex a host

Dagmar Beňaková je spisovatelka, kterou okouzlila osobnost rakouské císařovny Sisi natolik, že už desítky let putuje po jejích stopách. Studuje ji, prochází archivy a odhaluje mnohé z jejího života. Nedávno jí vyšla už pátá kniha.

Poprvé se Dagmar Beňaková s císařovnou Sisi potkala v dětství. „Když mi bylo 12 let, tak mě zaujala bílá socha sedící císařovny v Meranu v severní Itálii. Ta socha byla mimořádná. V ruce držela knihu a čerstvou růži, kterou jí tam denně nosili její obdivovatelé. To setkání bylo prvním impulzem k hlubšímu zkoumání.“

Po stopách císařovny Sisi

„Chtěla jsem vědět, jaký byl její život, jaká ve skutečnosti byla. Nejprve jsem dostávala, a pak si i kupovala, veškeré knihy o ní. U nás vyšly asi jen tři, ale v Německu a Rakousku jich byla celá řada. Čerpala jsem tedy hlavně z německy psaných publikací. Taky jsem vyhledávala primární prameny, protože řada informací si protiřečila a mě zajímalo, jaká byla pravda.“

V jedné z knih se také věnuje její osobní korespondenci, kterou prý bylo náročné rozluštit. „Většina korespondence je psaná tzv. kurentem. To je písmo, které se v té době běžně používalo a jeho rozluštění je samo o sobě velkým oříškem. Sisi navíc nedodržovala ani pravidla toho kurentu. Sama o sobě tvrdila, že její písmo je jako ona sama a nedá se podřídit žádným pravidlům. Bylo tedy velmi náročné jednotlivá slova rozluštit.“

Originální a svéhlavá

Dagmar Beňaková popisuje císařovnu Sisi jako extravagantní, inteligentní, odvážnou, šokující a provokující. „Měla například tetování, což bylo v té době něco mimořádného. Taky byla ale náladová a rozporuplná. Nebála se být jiná, šla si svou vlastní cestou, nechtěla se podřizovat žádným pravidlům.“

„Měla neuvěřitelně silnou vůli, ve všem chtěla vynikat. Nepolevila, dokud nedosáhla cíle. Byla moderní, emancipovaná, v mnoha ohledech předběhla svoji dobu. Měla netradiční záliby – plavala, jezdila na koni, šermovala, psala básně... Faktem je, že se stala legendou už za svého života.“

Pátá kniha o Sisi končí jejím zavražděním anarchistou na břehu ženevského jezera. „Touto knihou jsem završila její příběh. Moje práce na knihách tímto ale nekončí. Připravujeme novou knihu o vnučce císařovny Sisi a dozvíme se, že jablko nepadá daleko od stromu,“ dodává v pořadu Alex a host.

Alex Mynářová a Dagmar Beňaková

Komu Sisi psala dopisy a co v nich píše? Proč se nenechala portrétovat v pozdějším věku? Jaké jídlo měla ráda? Jak nesl František Josef její svéhlavost? Jaká byla vnučka císařovny Sisi? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.