Čtvrteční Noční linka: Vánoční příběh

16. prosinec 2021

Štědrý den máme za dveřmi, všude kolem nás je prostor prosycený vánoční atmosférou. Proto jsem si pro dnešní noc vybrala povídání o tom, co neobvyklého jste zažili o Vánocích. Vzpomínejte i na dobu dávnou minulou, třeba se ohlédněte až do vašeho dětství.

Trávili jste například Štědrý den v jiné zemi? Co zajímavého jste tam zažili? Jak moc se odlišují naše vánoční svátky od těch, které jste měli příležitost prožít v zahraničí. Dostavil se například na Štědrý den do vaší rodiny někdo, koho jste neočekávali? Jak jste situaci zvládli?

Několikery Vánoce jsem trávila mimo Českou republiku. Odlišovaly se od těch našich velmi, jídlem, atmosférou, podnebím. Vzpomínám si, jak jsem jela ze Švýcarska, kde jsem pobývala pracovně brzy ráno 24. prosince, abych dorazila domů ke Štědrovečernímu stolu, povedlo se. Jedny Vánoce jsem zpívala v Norsku. Společně s mými kolegy jsme si udělali slavnostní večeři, ale náš kapr to nebyl, toho jsme nesehnali, měli jsme lososa s rýží. Na Floridě v Tampě jsem trávila jeden Štědrý večer s přáteli v restauraci. Bylo velmi zvláštní sedět v letních šatech, atmosféra velmi vzdálená našim tradičním Vánocům. Prostě všude dobře, ale doma nejlépe.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.