Čtyřiadvacet let pod vodou
Profesor Radek Pudil, zástupce přednosty 1. interní kardioangiologické kliniky LF UK a FNHK, se potápí už téměř čtvrt století. Začal v potápěčské škole v Eilatu, ale sám doporučuje začít s přístrojem raději v chráněném bazénu u nás.
Vzpomenete si, že při jeho minulé návštěvě jsme si ve studiu povídali o srdečním selhání, ale dnes to bude o vodě. Říká, že člověka pohání odvěká touha podívat se pod vodu. Potápěč se ale může setkat s různými nehodami, méně často při potápění na nádech, o něco více při přístrojovém potápění.
Strašákem není jen dekompresní choroba, ale i celá záležitost pobytu ve vodním prostředí, roli hraje i vlastní zdravotní stav nebo fyzická kondice. Do dneška jsem nevěděl, že v půl metru pod vodou se už člověk bez dýchacího přístroje kvůli tlaku vody spontánně nenadechne. Pan profesor doporučuje spolehlivé zvládnutí ovládání výstroje, která má možnost pokračovat v dýchání i při zamrznutí automatiky.
Je náročnější potápění v Česku nebo v moři? Budete překvapeni. Baví vás klidné moře, bez živočichů, žraloků nebo čtyřhranek. Je luxusem mít při úvodním ponoru privátního instruktora?
Poslouchejte dnešní podcast a dozvíte se to.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.