Dobrovolníci s tykadly na hlavách a lucernami. Pokračuje 14. ročník sbírky pro Světlušku

13. září 2016

Po celém Česku můžete až do pátku potkávat tisíce dobrovolníků a koupit si od nich náramky, tykadla a další drobnosti. Přispějete na dobrou věc - pomůžete nevidomým. Pokračuje tak 14. ročník sbírky pro Světlušku. V přenosovém vozu Radiožurnálu na pražském Andělu na otázky o sbírce odpovídala její vedoucí Linda Vaňková.

Jak v ulicích poznáme dobrovolníky, kteří prodávají ‚světluščí‘ předměty?

Poznáte je snadno. Na hlavách mají tykadla jako správné světlušky. Mají černá trička s logem Světlušky nebo žlutá s nápisem ‚Svítíš‘. Zároveň mají pokladničky ve tvaru lucerny, do kterých můžete přispět a podpoříte tím nevidomé a těžce zrakově postižené děti a dospělé po celé České republice.

Kolik těch dobrovolníků ve žlutých a černých tričkách vlastně je?

Máme 7,5 tisíce dobrovolníků a také ještě probíhá sbírka v mateřských školkách. Kdo neuloví světlušky na ulicích, může přispět v knihovnách.

Radiožurnál od 9. dopoledne vysílá živě z pražského Anděla. Co na Andělu Světluška připravila?

Máme báječnou zmrzlinu, seshora nám poslali krásné počasí, už včera tady byly fronty. Máme ji v mnoha příchutích a opravdu si ji všichni nemohli vynachválit, takže přijďte na zmrzlinu. Potom tu budou známé osobnosti samozřejmě z Českého rozhlasu, bude tu třeba i Honza Kovařík. Ve čtyři hodiny bude bubnovat Tokhi a jeho Groove Army, neuvěřitelná bubenická show, na kterou i včera stály zástupy lidí. Bude tam i náš světluščí matador Pavel Nový.

Lidé můžou na Světlušku přispívat až do pátku, na co přesně pak peníze poputují, mezi koho je rozdělíte?

Budeme podporovat, jako už 14 let, zrakově postižené děti. Přispívat na ranou péči pro ty, kdo mají ještě zbytky zraku, aby se mohli aspoň trochu rozkoukat a udrželi zbytky, které mají. Budeme přispívat na stipendia, pedagogické asistence pro děti, aby mohly chodit se svými kamarády do školy, na překlady učebnic do Braillova písma, vodící psy, kompenzační pomůcky, seniorům na asistence. Prostě se budeme snažit udělat nevidomým život alespoň trochu jednoduší.

Pokud by chtěl někdo Světlušku podpořit, ale nemá třeba čas, aby přišel osobně na místa, kde jsou dobrovolníci, jak na to?

Můžou nám poslat DMS ve tvaru DMS svetluska na číslo 87 777 nebo dar na konto Světlušky „Deset devítek“ 9999999999/0100. Mohou si také otevřít webové stránky svitis.cz, kde lze přispět přes platební bránu.

Podrobnější informace o projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška najdete na webu rozhlas.cz/svetluska.

Spustit audio