Dokumentární film Lety z produkce Romea TV získal ocenění na berlínském festivalu romského filmu Ake Dikhea?
Film natočený trojicí tvůrců Violou Tokárovou, Renatou Berkiovou a Františkem Bikárem získal zvláštní ocenění uměleckého ředitele mezinárodního festivalu Hamze Bytyciho.
„Jsem velice šťastný. Film přináší řadu informací, ale i hodně bolesti od pozůstalých. Zejména kvůli tomu, jak dlouho bylo místo, kde Romové umírali, znesvěcováno prasečákem a vůbec tím, že byla popírána historie. To je pro mnoho lidí dodnes nepochopitelné. Jak se vůbec mohly vést debaty o tom, zda tam koncentrační tábor vůbec byl. A dodnes se vedou,“ říká k ocenění jeden z režisérů František Bikár.
Podle Bikára bude v budoucnu film cenným zdrojem informací pro další generace: „Snímek má ambici zachytit celý průběh historie letského tábora, zejména se nám dobře povedlo zachytit vývoj v posledních letech. Film bude cenným zdrojem pro šíření informací o tom, co se všechno kolem této kauzy dělo.“
Kvůli pandemii koronaviru museli tvůrci zrušit plány k řadě besed a promítání dokumentárního filmu Lety.
„Film budeme dál šířit v roce 2021. V současné chvíli nejsou přesnější plány. Rozhodně bychom chtěli objet celou Českou republiku a poskytnou projekci včetně následné debaty o tématu romského holokaustu, které je u nás pro většinovou společnost stále neprobádaným územím. Film, který shrnuje historii jednoho konkrétního místa a osudy několika lidí, kteří zde zahynuli, je k tomu dobrým nástrojem.“
Dokument vznikal přibližně dva roky
„Pokud započteme i dobu, kdy jsme sbírali materiály v archivu Romea TV, můžeme říct, že se na filmu začalo pracovat už před deseti lety. Využili jsme i archivy České televize a Muzea holokaustu ve Washington, kde jsme získali cenná svědectví přeživších přímo z Let.“
Romea plánuje zpřístupnit veřejnosti i materiál, který se do dokumentu už nevešel.
„Jde o různé demonstrace za vykoupení prasečáku, za připomínání romského holokaustu. Chtěli bychom vytvořit místo, kde by tyto materiály – například rozhovory s aktéry v plné verzi - byly k dispozici.“
Dokumentární film LETY organizace ROMEA vznikl díky podpoře nadace Bader Philanthropies a Americké ambasády v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.